برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور در امتحانات بالاترین نمره ممکن را بدست آوریم؟

روزهای امتحان شروع شده و باید با بهترین روش‌ها خودمان را آماده کنیم. با وجود درس‌های زیاد و جزوه‌های سنگین، گرفتن بالاترین نمره ممکن کار آسانی نیست و به راهکارهای خاصی نیاز دارد.

در این مطلب از سبکتو، برای روزهای قبل امتحان راهکارهایی ارائه می‌دهیم تا بتوانید حداکثر توانایی خود را به کار بگیرید و بالاترین نمره ممکن را بگیرید:

چند روز مانده تا امتحان

معمولا کارها بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، طول می‌کشند

این گفته یک دانشمند علوم شناختی است که توانست به صورت علمی آن را به اثبات برساند. اما نکته مهم این است که این موضوع در مورد درس خواندن هم صدق می‌کند، یعنی درس خواندن برای گرفتن بالاترین نمره ممکن بیشتر از آنچه انتظار دارید طول خواهد کشید و شما باید بیشتر تلاش کنید.

اگر حواس‌مان به این قانون نباشد، دائم از برنامه‌ریزی عقب می‌مانیم و با فشار بیشتر روی خودمان انتظار داریم که عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم، اما معمولا این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد. پس سعی کنید از ابتدا زمان بسیار بیشتری از انچه که تصور می‌کنید را به خواندن اختصاص دهید تا دچار عواقب این قانون نشوید.

برای کارهای غیر درسی یک بازه زمانی مشخصی در نظر بگیرید

بالاترین نمره ممکن با انجام کارهای غیر درسی در تضاد است، پس  کارهای جزئی و غیر درسی خود را مشخص کنید، آنها را دسته‌بندی کنید و چند بازه زمانی محدود و مشخص به انجام آنها اختصاص دهید. به این ترتیب بازه‌های طولانی‌تری برای درس خواندن و استراحت خواهید داشت.

از طرفی سعی کنید این بازه‌های درس خواندن را به ساعات شروع روز اختصاص دهید که حداکثر توان و انگیزه خود را دارید. چرا که منبع اراده محدود است و اگر صرف کارهای غیر ضروری شود، باقی مانده آن برای گرفتن بالاترین نمره ممکن کافی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:   چطور دانش‌آموز یا دانشجو بهتر و موفق‌تری باشیم

یک روز قبل امتحان

بیرون از خانه و در حین پیاده‌روی نکات مهم را مرور کنید

اگر هنگام مرور با مبحثی روبرو شدید که خوب متوجه آن نمی‌شوید، برای مدت محدودی کتاب و جزوه را کنار بگذارید و به پیاده روی کوتاهی بروید. در حین پیاده روی دوباره به مطالب فکر کنید. این کار باعث می‌شود از زاویه جدیدی به آن نگاه کنید و شاید به این ترتیب گره ذهنی شما باز شود.

تاثیر این روش به این دلیل است که باعث می‌شود جدا از محیط یادگیری عادی، درس را مرور کنید و اثر احتمالی محیط را از بین ببرید. همچنین در حین فعالیت بدنی ذهن بهتر عمل می‌کند.

برگه تقلب بنویسید!

البته که برای گرفتن بالاترین نمره ممکن، تقلب بردن سر جلسه کلاس را پیشنهاد نمی‌دهیم!

حتی اگر امتحان شما جزوه باز نیست، برای تمرین فرض کنید اجازه دارید مهم‌ترین بخش‌های درس را همراه داشته باشید. پس برگه‌ای روبروی خود بگذارید و هر مطلبی که احساس می‌کنید مهم است یا ممکن است فراموش کنید را بنویسید. بعد با جزوه مقایسه کنید و این برگه را تکمیل کنید.

به جای دوباره خواندن جزوه، از خودتان امتحان بگیرید

هنگام درس خواندن سوال طرح کنید و هنگام مرور این سوالات را بدون کمک جزوه جواب دهید. برای نتیجه‌ی بهتر سعی کنید شرایط امتحان را شبیه سازی کنید. گرفتن بالاترین نمره ممکن فقط با مطالعه پشت سر هم حاصل نمی‌شود، بلکه باید مطمئن شوید که یاد گرفته‌اید. این شبیه‌سازی استرس شما را نیز کاهش خواهد داد.

چطور در امتحانات بالاترین نمره ممکن را بگیریم؟

حین امتحان

هر آنچه در ذهنتان است را روی کاغذ بیاورید

این تمرین دو مرحله دارد. اول اینکه اگر دچار استرس هستید، سر کلاس، هنگام انتظار تا شروع امتحان، برگه چک‌نویس خود را بردارید و هر چیزی که موجب نگرانی شما می‌شود را بنویسید. تحقیقی در دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد که دانشجویانی که این کار را انجام می‌دهند، نمره بهتری می‌گیرند. دومین کاری که باید انجام دهید این است که درست بعد شروع امتحان هر جزئیات درسی را که احساس می‌کنید حین حل سوالات ممکن است فراموش کنید بنویسید و سپس امتحان را شروع کنید.

بیشتر بخوانید:   راز یادگیری سریع ایلان ماسک چیست؟

در صورت مساله یک سوال به دنبال راه‌حل سوالات دیگر باشید

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که سوالات مباحث مشابهی را پوشش دهند و در صورت یک سوال فرمول یا نکته‌ای مربوط به راه حل سوال دیگری باشد. حواستان به ارتباط میان سوال‌ها باشد. مرور کردن جواب‌ها در آخر هم به همین دلیل مفید است.

اگر نمی‌توانید سوالی را حل کنید، خود را در محیط درس خواندنتان تصور کنید

تحقیقات نشان می‌دهد یادگیری وابسته به زمینه و محیط است. پس اگر در کتابخانه درس خوانده بودید، جزئیات آنجا را به یاد آورید و خود را آنجا تصور کنید. این تصور می‌تواند به ذهن شما در یادآوری مطلبی که در آن لحظه در آنجا می‌خواندید و حالا به یاد نمی‌آورید کمک کند. البته باید دقت کنید که وارد جزئیات بی‌ربط محیط یا خاطراتتان نشوید و تمرکزتان روی سوال را از دست ندهید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://collegeinfogeek.com/revision-test-taking-tips/” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]C[/stag_button]