برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۷ عادتی که ما را از خوشبختی دور و به بدبخت شدن نزدیک می‌کنند

البته که هیچ کس به دنبال بدبخت شدن نیست و همه ما به دنبال زندگی بهتر و شادتری هستیم و سعی می‌کنیم با تصمیمات درست این زندگی را برای خودمان بسازیم، اما گاهی هیچ چیز خوب پیش نمی رود و ما بیشتر از هدفمان دور می شویم. تداوم این اتفاقات در زندگی باعث می شود تا احساس ناراحتی و سرخوردگی داشته باشیم و فکر کنیم که چقدر بدبخت هستیم. با سبکتو همراه باشید تا ۷ عادتی که باعث بدبخت شدن شما می‌شود را بشناسید و از آنها دوری کنید.

۱. دائم خودتان را با دیگران مقایسه کنید

این اتفاق برای همه ما می‌افتد و قبول دارم که مقاومت در برابر آن بسیار سخت است. اما اگر تصمیم به بدبخت کردن خودتان گرفته‌اید، این یک روش مناسب است! در اطرافیان یا دوستانتان ممکن است افرادی باشند که از نظر ظاهر، وضعیت مالی یا روابط اجتماعی در جایگاهی باشند که شما همیشه دوست داشتید آن را داشته باشید اما حالا که ندارید دائم خودتان را با آنها مقایسه می‌کنید و با فکر کردن به اینکه آنها چقدر خوشبخت هستند ولی شما نه، بیشتر غصه می‌خورید و ایرادها را بزرگتر می‌کنید. اما این کارها هیچ تاثیری در زندگی‌تان نخواهد داشت. یادتان باشد که ظاهر زندگی آدم‌ها را با باطن خودتان قضاوت نکنید. اگر دوست دارید به جایگاهی برسید، برای خودتان هدف تعیین کنید و روی آن متمرکز شوید.

۲. ناشکر باشید

شنیده‌اید که می‌گویند فلانی خیلی چشم سفید است؟ برای بدبخت شدن نسبت به زندگی خودتان چشم سفید باشید. کافیست همه چیزهای خوبی را که دارید نبینید و نسبت به داشتن آنها ناشکر باشید. اما این یک حقیقت است که افراد بسیاری هستند که آرزو دارند جای شما باشند . از اینکه سرکار می‌روید، سالم هستید، یک حرفه خاص بلدید و… هر روز از خودتان سپاسگزار باشید. این خودخواهی نیست، تشکر بابت کاری است که هر روز برای زندگی خودتان انجام می‌دهید. البته که باید برای بهتر شدن و پیشرفت هم تلاش کرد اما شکرگزاری باعث می‌شود تا از داشته‌هایتان لذت ببرید و دنیا هر روز آنها را بیشتر کند.

بیشتر بخوانید:   ۵ سبک موسیقی که تمرکز و کارایی شما را بالا می‌برند

۳. بگذارید ترس و نفرت شما را کنترل کنند

مغز ما به طور خودکار خطرات واقعی را تشخیص و به ما هشدار می‌دهد. مثلا اگر وسیله‌ای به سمت صورت شما پرتاب شود ناخودآگاه سرتان را می‌کشید و چشمانتان را می‌بندید. اما برخی از ترس‌ها را ما برای ذهنمان تعریف می‌کنیم و مانع از انجام آن می‌شویم. شاید برایتان پیش آمده باشد که در جمعی اطلاعات کافی در مورد موضوع صحبت را داشته‌اید اما از ترس اینکه شاید اطلاعات شما ناقص باشد هرگز در آن جمع صحبت نکرده‌اید و گوشه گیر بودید. ترس از شکست باعث می‌شود تا هرگز نتوانیم آن زندگی که دوست داریم را بسازیم.

نفرت هم به اندازه ترس می‌تواند شما را به بدبخت شدن نزدیک کند. کینه داشتن از آدم‌ها به خاطر موفقیت‌هایی که بدست آورده‌اند و شما نتوانسته‌اید می‌تواند زندگیتان را خراب کند. هرگاه این افکار سراغتان آمد، به شدت با آن ها مقابله کنید و نگذارید که کنترل شما را به دست بگیرند.

۴. در گذشته و آینده زندگی کنید

اگر آن روز به خصوص فلان حرف رو نمی‌زدم چی می شد؟ اگر من یک کیف جادویی داشتم چه کارهایی با آن می‌کردم؟ تمام زندگی خود را در عالم هپروت بگذرانید و به روزهای گذشته و آینده نامعلومی که دارید فکر کنید و به سرعت به بدبخت شدن نزدیک شوید. هر روز و ساعتی که پشت سر می‌گذارید لحظاتی بودند که می‌توانستند شما را به رویایتان نزدیکتر کنند. پس به خودتان بیایید، در لحظه زندگی کنید تا هم آینده‌ای درخشان داشته باشید و هم گذشته‌ای که به آن افتخار کنید. به جای اینکه دائم به گذشته و آینده بروید بر روی هدفتان تمرکز کنید و همین امروز برای رسیدن به آن قدم بردارید.

بیشتر بخوانید:   ناصر غانم زاده ; خوبه آدم چیزهایی را که می‌تونه ببینه نگاه کنه!

۷ عادتی که ما را به بدبخت شدن نزدیک می‌کنند!

۵. حسرت نداشته‌هایتان را بخورید

از چیزی که امروز هستید راضی نیستید؟ دوست داشتید جایگاه بهتری داشتید؟ همیشه از اینکه نتوانستید برای ادامه تحصیل به یک دانشگاه بین‌المللی بروید حسرت می خورید؟ حتما خودتان را بابت بی‌عرضگی سرزنش می‌کنید، با این کارها هر روز خودتان را بدبخت‌تر می‌کنید. بله فکر کردن به اینکه چه چیزهایی می‌خواستید و بدست نیاوردید می‌تواند تا حدودی حتی مفید هم باشد به شرطی که شما را برای داشتن آینده‌ای فوق‌العاده مصمم‌تر کند نه اینکه باعث شود افسرده شوید و کم کم از برنامه‌های روزانه‌تان هم عقب بمانید. باور کنید که این شما هستید که آینده را می سازید. هدفتان را انتخاب کنید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. اجازه ندهید هیچ چیز مانع شما شود.

۶. دنبال مقصر باشید

اگر در خانواده‌ای ثروتمند متولد می‌شدید، الان لازم نبود هر روز ساعت ۶ صبح بیدار شوید. اگر در کشور دیگری زندگی می‌کردید قدر استعدادهای شما را می‌دانستند و هزاران اگر دیگر که اگر بودند شما امروز فردی موفق و معروف بودید یا حداقل یک زندگی ایده آل داشتید. همه مقصرند به جز شما!

حقیقت این است که با این کار نه تنها هیچ پیشرفتی در زندگیتان رخ نمی‌دهد بلکه روابط اجتماعی‌تان هم از دست می‌دهید و به خاطر احساسی که به دیگران دارید آنها از شما فاصله می‌گیرند. حقیقت تلخ است اما هر اتفاقی که در زندگی برایتان می‌افتد خود شما باعث آن هستید. فقط شما و اگر به این مسئله باور پیدا کنید روی هر اتفاقی کنترل دارید و می‌توانید هر شکلی که دوست دارید آن را بسازید.

بیشتر بخوانید:   ۶کاری که برای افزایش درآمد در سال جدید باید به سبک زندگیتان اضافه شود

۷. تنبل باشید

بدبخت شدن گاهی می‌تواند به راحتی لم دادن روی کاناپه باشد. معمولا همه ما تجربه لحظه‌هایی را داریم که باید کار مهمی انجام می‌دادیم اما در شبکه‌های اجتماعی بودیم یا خواب را ترجیح دادیم. وقتی کارهای مهم را نادیده بگیرید، کم کم افراد شما را نادیده می‌گیرند و جبران آن خیلی سخت خواهد بود. در میکرومقاله ۱۰ کار ساده روزمره برای زندگی شادتر اشاره کردیم که همیشه در ابتدای روز قورباغه‌تان را قورت دهید تا هم از خودتان احساس رضایت داشته باشید و هم بدون داشتن عذاب وجدان استراحت کنید.

گاهی ترس از شروع کردن کاری، یا افکاری مثل الان خسته‌ام کمی استراحت کنم شروع می‌کنم، در برابر شما مقاومت می‌کنند اما کافی است چندبار بدون توجه به آنها کارتان را انجام دهید. خواهید دید که خیلی زود ذهنتان به این رفتار عادت می‌کند و دیگر مقاومتی نخواهد کرد.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.entrepreneur.com/article/293609″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]entrepreneur[/stag_button]