برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

قانون ۵ ساعت از بنجامین فرانکلین تا بیل‌گیتس و ایلان ماسک

قانون ۵ ساعت یکی از قوانینی است که افراد موفق در طول زندگی‌شان از آن استفاده می‌کنند. این قانون که بسیاری آن را به نام بنجامین فرانکلین می‌شناسند به افراد می‌گوید که باید در هفته حداقل ۵ ساعت مطالعه داشته باشند. متاسفانه سبک زندگی امروز، ما را به سمتی برده که آنقدر خودمان را درگیر زندگی کرده‌ایم که عادت‌های مهم زندگی را از روتین‌هایمان حذف کرده‌ایم. در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم در مورد یک روتین مهم یعنی قانون ۵ ساعت صحبت کنیم:

احتمالا وقتی صحبت از میزان مطالعه در طول روز به میان باشد افراد با خودشان فکر می‌کنند: همین که شب فرصت دارم شام را با خانواده بخورم و برای چند ساعت تلویزیون نگاه کنم باید سپاسگذار هم باشم، چه کسی وقت مطالعه دارد؟ اما حقیقت این است که یکی از عادت‌هایی که باعث می‌شود افراد موفق با افراد معمولی فرق داشته باشند، میزان مطالعه آنهاست. افرادی که مشغله و موفقیت بیشتری دارند، زمانی که به مطالعه اختصاص می‌دهند هم بیشتر است. آیا شما بیشتر از ایلان ماسک و استیو جابز کار می کنید؟ البته که نه. ایلان ماسک هر روز ۲ساعت را به مطالعه اختصاص می‌دهد و تحت هیچ شرایطی هم آن را حذف نمی‌کند.

اما آنها چطور زمانی برای مطالعه پیدا می‌کنند؟ در واقع این نکته هم یکی دیگر از تفاوت‌های افراد معمولی و موفق است. توماس کورلی، محققی است که در طول ۵سال زندگی بیش از ۲۰۰ فرد ثروتمند و خودساخته را بررسی کرد. یکی از نتایج مهم و جالب تحقیقاتش این بود که بیش از ۸۶٪ از افراد موفق تلویزیون نگاه نمی‌کنند. بسیاری از آنها حتی تلویزیون هم ندارند (مانند استیو جابز). آنها زمانی که بقیه صرف دیدن سریال‌های مورد علاقه‌شان می‌کنند را صرف یادگیری از طریق مطالعه کتاب یا گوش دادن به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:   بهترین منابع کتاب صوتی انگلیسی برای بهبود زبان

آنها در اوقات فراغت خود کتاب‌های داستان یا علمی‌تخیلی می‌خوانند یا وبلاگ‌های مورد علاقه‌شان را دنبال می‌کنند اما ذهنشان را با مطالب یا تصاویر بیهوده پر نمی‌کنند چون افراد موفق باور دارند که ذهن و وقت آنها باارزش‌تر از آن است که درگیر چیزهای پوچ شود.

قانون ۵ ساعت

مایکل سیمونز اولین نفری بود که در رابطه با این قانون صحبت کرد و آن را ارائه داد. مایکل می‌گوید که این قانون را از زندگی بنجامین فرانکلین الهام گرفته است، چون او این قانون را در سراسر زندگی خود استفاده می‌کرده است. مایکل می‌گوید: من قانون ۵ ساعت فرانکلین را اینگونه تعریف می‌کنم: مطالعه به مدت یک ساعت در روز و به ازای هر روز هفته، آخر هفته‌ها هم تعطیل است. بنجامین فرانکلین صبح زود بیدار شده و مشغول خواندن می‌شده، او در ابتدای روز اهداف شخصی و روزانه‌اش را می‌نوشته و درطول روز آنها را پیگیری می‌کرده است. او یکی از اولین کسانی است که رویدادهای کتاب‌خوانی برگزار می‌کرده تا فرصتی برای پیشرفت افراد علاقه‌مند ایجاد شود.

قانون ۵ ساعت از بنجامین فرانکلین تا بیل‌گیتس و ایلان ماسک

زیرمجموعه‌های قانون ۵ ساعت

این قانون ساده برای تاثیرگذاری نیاز دارد که این ۳زیرمجموعه هم در امتداد آن به درستی اجرا شود:

۱. خواندن

افراد موفق و میلیونرها بلااستثنا هر روز ۱ تا ۵ ساعت مطالعه می‌کنند. ایلان ماسک می‌گوید با مطالعه یاد گرفته چطور موشک بسازد و جک ما، بنیانگذار علی‌بابا معتقد است که مطالعه به او انگیزه موفقیت می‌دهد. او معتقد است افرادی که کتاب می‌خوانند شناخت بهتری از خود و دنیای پیرامونشان دارند و می‌توان به این افراد اعتماد کرد. سعی کنید از همین امروز مطالعه را وارد برنامه روزانتان کنید. اگر فرصت زیادی برای مطالعه ندارید با میکروکتاب‌ها شروع کنید، می‌توانید میکروکتاب‌های صوتی را در مسیر رفت و آمدتان گوش کنید.

بیشتر بخوانید:   ۵ توصیه برای اینکه تبدیل به فردی شاد و موفق شوید

۲. منعکس کردن

قانون ۵ ساعت از شما نمی‌خواهد که فقط کتاب‌ها را بخوانید، در واقع کاری که از خواندن مهمتر است، منعکس کردن آنچه خوانده‌اید است. مهم این است در مورد چیزی که می‌خوانید کمی فکر کنید یا نکات مهم آن را برای خودتان یادداشت کنید. منعکس کردن باعث می‌شود شما به خوبی آنچه که می‌خوانید را به ذهن بسپارید بدون اینکه مجبور به حفظ کردن باشید. جف بزوس، جک دروسی و سارا بلیک‌لیاز افراد معروفی هستند که هر روز خاطرات و افکارشان را می‌نویسند. آنها معتقدند از نوشتن افکارشان و منعکس کردن آنها ایده‌های فوق‌العاده‌ای به ذهنشان می‌رسد.

۳. آزمایش کردن

نوآوری یکی از ویژگی‌های افراد موفق است. اما آیا این صفت ذاتی است؟ البته که نه. نوآوری ویژگی است که در پی یادگیری و مطالعه، و به واسطه آزمایش کردن به وجود می‌آید. توماس ادیسون و نیکولا تسلا از افرادی بودند که با نوآوریشان دنیای ما را تغییر دادند. آنها یک فرمول ساده را در زندگی‌شان اجرا کردند: هر چیزی که یاد می‌گرفتند را آزمایش می‌کردند تا به یک نتیجه واقعی یا ایده‌های جدید برسند.

سرویس جیمیل گوگل هم یکی از همین نوآوری‌ها بود که به واسطه فرصتی که گوگل برای آزمایش ایده‌های کارمندانش به آنها داده بود به وجود آمد. زمانی که یادگیری تبدیل به یکی از روتین‌های زندگی شود،موفقیت و نوآوری هم به زندگی شما می‌آیند و چنان تغییر می‌کنید که خودتان هم شگفت‌زده می‌شوید. روی ساعت مطالعه‌تان سرمایه‌گذاری کنید تا رشد در زندگی و کسب‌وکارتان را نتیجه بگیرید.