برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

در سال جدید، با این ۴ تغییر ساده در طرز فکرتان بیشتر به خود برسید!

با چند تغییر ساده در طرز فکرتان و انجام کارهایی که به نفعتان است، می‌توانید در سال جدید شادتر، قوی‌تر، ثابت‌قدم‌تر و آماده‌تر از همیشه شوید و نشان دهید می‌توانید قهرمان زندگی خود و اطرافیانتان باشید. در این میکرومقاله از سبکتو با ما همراه باشید تا با  ۴ تغییری آشنا شوید که بتوانید زندگی خودتان را متحول کنید:‌

۱. با تفریح آشتی کنید

در یونان باستان، مردم کار می‌کردند تا برای کارهایی که دوست دارند وقت باز کنند. حتی کلمه‌ای که برای کار کردن به کار می‌بردند به معنی «ضد تفریح» بود. اما با رسیدن به قرن ۲۰ام و نیاز به «کار تمام‌وقت» برای جبران ضربه‌های دو جنگ جهانی، تفریح، تنبلی و خودخواهی محسوب شد و بیکار بودن ناهنجاری شد.

تفریح، بیکار بودن نیست؛ آرامشی درونی در انسان است که برای کار و زندگی خود به آن نیاز دارد.

ما تحت تاثیر اجتماع یاد گرفته‌ایم که وقت گذاشتن برای تفریح را به حداقل برسانیم. اما یکی از تغییرات مهمی که باید در سال جدید در طرزفکرتان ایجاد کنید، دقیقا همین موضوع است. برای این تغییر ساده در طرز فکرتان باید آرام آرام با تفریح کردن آشتی کنید. می‌توانید در ابتدا چند لحظه هیچ کاری انجام ندهید یا با کارهای خلاقانه شروع کنید. کارهای خلاقانه تفریحی که هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند، کمک می‌کنند آرام شوید و فکرتان باز شود.

کارهایی که نیاز به قدرت ذهنی ندارند را وارد برنامه روزانه خود کنید و برای بازی کردن وقت بگذارید. با کوچک‌ترهای دور و برتان قایم‌موشک بازی کنید. یا حتی نقاشی کنید. تمام این کارهای بی‌هدف باعث می‌شوند دوباره با تفریح ارتباط برقرار کنید.

۲. عشق ورزیدن را یاد بگیرید

اولین قدم در هنر عشق ورزیدن، کنار گذاشتن تصورات است. همان تصوراتی که دنبال نتیجه بی‌نقص و بدون زحمت است.

بیشتر بخوانید:   شروع سال جدید را تبدیل به نقطه‌ای برای بدست آوردن آنچه می‌خواهید کنید

برای خوب عشق ورزیدن، باید آماده یاد گرفتن باشید. این آمادگی نظم، تمرکز و صبر می‌خواهد. برای همین تغییر ساده در طرز فکرتان به تمرین در این سه زمینه نیاز دارید:

  • نظم: سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و وقت معینی را صرف کارهایی مثل مراقبه، مطالعه و ورزش کنید؛ این کارها به نفع شما و به شدت در زندگی‌تان تاثیرگذار هستند.

  • تمرکز: یاد بگیرید با خودتان و افکارتان خلوت کنید. چشمانتان را ببندید و صفحه‌ای سفید و خالی را تصور کنید، نفس عمیق بکشید، حواستان را به خودتان جمع کنید، دوباره نفس عمیق بکشید. اگر مراقبه کردن برایتان سخت است، از برنامه‌های راهنمای صوتی مراقبه استفاده کنید.

  • صبر: برای تمرین صبر، سعی کنید خودآگاهانه در طول کارهای روزمره‌تان از سرعت خود کم کنید و آرام پیش روید. مثلا موقع صحبت کردن یا غذا خوردن و…

تغییر ساده در طرز فکرتان

۳. وقت بیشتری را صرف غذا خوردن کنید

روزهایمان شلوغ و پرکار هستند و برای جا نماندن از این سرعت، غذای آماده را ترجیح می‌دهیم. به جای غذا خوردن با خانواده و دوستان، معمولا تنها غذا می‌خوریم؛ آن هم عجولانه و همزمان با انجام کاری دیگر. در این میان نرخ «چاقی» هم روز به روز بالاتر می‌رود چرا که این غذاهای دم‌دست معمولا پرچرب هستند و قند بالایی دارند.

ولی این عادت‌ها می‌توانند تغییر کنند. «غذا خوردن با حضور ذهن راه این تغییر ساده در طرز فکرتان است.

آشپزی و آرام غذا خوردن، راهی فوق‌العاده برای رها شدن است و به نوعی مثل مراقبه عمل می‌کند.

پس دفعه بعدی که غذای خود را سر میز می‌برید تا هم زمان با خوردن کار کنید، به یاد داشته باشید که خودتان از کار مهم‌ترید و لیاقت لحظه‌ای فاصله گرفتن و آرام شدن را دارید.

۴. نفس بکشید

شعار انگیزشی «آرام باشید و ادامه دهید»، شعار مشهوری است که امروزه خیلی به چشممان می‌خورد. این شعار، به عنوان شعاری انگیزشی در زمان جنگ در بریتانیا به وجود آمد. اما در عمل چگونه باید آرام باشیم؟ جواب آن در صورتتان است: با تمرین‌های ساده نفس کشیدن. این تمرین‌ها سیستم عصبی شما را بازسازی می‌کند و در مقابل استرس مقاومتان می‌کنند و این یعنی شروعی عالی در سال جدید.

بیشتر بخوانید:   چطور برای سال جدید هدف‌گذاری کنیم و چطور به آنها برسیم

شاید این نکته را نمی‌دانستید، اما در عمل فقط یک سوراخ بینی عمل تنفس را انجام می‌دهد. اما تمرین نفس کشیدن با هردو، جریان اکسیژن ورودی را زیاد می‌کند و  اکسیژن بیشتر یعنی تنفس آرام‌تر و راحت‌تر و در نتیجه آرامش بیشتر. برای تمرین این کار، انگشت خود را روی یک پره بینی بگذارید تا راه ورود هوا را بگیرد و با دیگری عمیقا نفس بکشید.

[stag_button url=”https://www.blinkist.com/magazine/posts/4-simple-mindset-shifts-taking-care-2017″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Blinkist[/stag_button]