برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۳۰ کاری که باید قبل از سی سالگی انجام دهید (قسمت دوم)

در قسمت قبل ۳۰ کاری که باید قبل از سی سالگی انجام دهید اشاره کردیم که دوره جوانی که از ۲۰ سالگی شروع و تا ۳۰-۳۵ سالگی ادامه پیدا می کند به دوران طلایی زندگی معروف است. برای اینکه وقتی به گذشته نگاه می کنید آه نکشید و حسرت روزهای از دست رفته را نخورید، سبکتو ۳۰ کاری را که باید حتما قبل از سی سالگی انجام دهید به شما معرفی می کند. در قسمت اول از این مطلب ۱۵ عنوان مطرح شد که انجام دادن آنها غیر ممکن و نشدنی نبود. حالا با قسمت دوم و ۱۵ تای دوم با ما همراه باشید:

موضع سیاسی تان را انتخاب کنبد

از ۲۰ سالگی به بعد جامعه نگاهی دیگر و انتظار بیشتری نسب به شما دارد، شما به عنوان فردی که می تواند در تمام انتخابات و تصمیم های مهم کشوری شرکت کند باید نسبت به جریان های سیاسی موجود در کشورتان اطلاع داشته باشید. هر روز خبر بخوانید و عادت داشتن اطلاعات به روز از پیرامونتان را در خود نهادینه کنید. در دوره جوانی خیلی بهتر می توانید در مورد حزب های گوناگون تحقیق کنید و موضع سیاسی خودتان را انتخاب کنید.

شب زنده داری کنید

البته بیدار بودن در کل شب قطعا در تمام دوران زندگی پیش می آید اما حتما قبل از سی سالگی آن را تجربه کنید، به این خاطر که با بالا رفتن سن، درگیری های زندگی بیشتر شده و ممکن است تا صبح به مشکلات و اتفاق های بد فکر کنید و نتوانید روز خوبی را شروع کنید. اما وقتی در دوره جوانی شب زنده داری کنید علاوه بر اینکه می تواند برایتان مهیج باشد بلکه می توانید سرگرمی هایی هم درست کنید. دیدن طلوع آفتاب از لحظات بسیار زیبایی است که واقعا ارزش بیدار بودن را دارد.

رویا پردازی کنید

همیشه که قرار نیست منطقی بود و همه جوانب کار را بررسی کرد، گاهی رویا پردازی حتی برای اتفاقات غیر ممکن می تواند حس خوبی داشته باشد.مثلا همه ما حداقل یک بار فکر کریدم که اگر ساعت برنارد را داشتیم چه کارها که با آن نمی کردیم، البته در هر سنی رویا پردازی خوب است اما وقتی در دوران جوانی این کار را انجام می دهید همراه با هیجان و بی پروایی است بدون نگران بابت مشکلات و مسائل! و نیازی نیست آن را منطقی بررسی کنید. و همین بی پروایی حس خیلی خوبی دارد. البته رویا پردازی بیش از حد شما را از مسیر موفقیت دور می کند.

بیشتر بخوانید:   مصاحبه با ناصر غانم زاده ؛ همه موفقیت ها از خواندن شروع می‌شود!

تاریخ بخوانید

اینکه شما بدانید، چه اتفاقاتی در گذشته افتاده و چه ها بر سر کشورتان آمده می تواند درس های بزرگی برای آیندتان داشته باشد. تاریخ را جدی بگیرید و با دقت آن را مطالعه کنید. حتی اگر همیشه از درس تاریخ بدتان می آمد، تا قبل از سی سالگی سعی کنید از کتاب های معتبر در مورد گذشته تان بخوانید. این کار را می توانید با درست کردن یک شجره نامه از خانواده شروع کنید. که در کنار نام هر فرد برخی از خصوصیات اخلاقی او را هم بنویسید. چیز جالبی خواهد شد.

کسب و کار خودتان را راه بیندازید

حتما قبل از سی سالگی کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید، چرا که فرصت کافی برای کسب تجربه‌های مفید داشته باشید و اگر شکست خوردید به راحتی بتوانید آن را جبران کنید. مهم نیست که رویای کارمند شدن دارید یا می‌خواهید در شرکت آشنایانتان کار کنید یا سخت به دنبال کارید. کسب و کاری هر چند کوچک برای خودتان را بیندازید تا تجربه های فوق العاده ای که در تمام طول زندگی به کارتان خواهد آمد را پیدا کنید. از شکست هم نترسید در قسمت اول گفتیم که حتما یک بار شکست بخورید.

کارهای داوطلبانه کنید

بعد از سی سالگی احتمالا بیشتر درگیر اتفاقات و مسائل زندگی خواهید شد، پس قبل از سی سالگی حتما در یک موسسه خیریه به صورت داوطلبانه کار کنید. موسسات زیادی هستند که از طریق همین کمک ها فعالیت می کنند. با این کار علاوه بر اینکه به افراد بسیاری کمک کرده اید، امید به زندگی را در خودتان و آنها تا حد زیادی افزایش می دهید.

آواز بخوانید

باور کنید یا نه آواز خواند تا حد زیادی احساسات منفی و سرکوب شده شما را خارج کرده و روح تان را شاداب می کند. صرفا به آواز خواندن در حمام بسنده نکنید، موقع پیاده روی، هنگام رانندگی یا هر زمانی که دوست دارید آواز بخوانید، منظور از آواز، زمزمه کردن نیست باید میزان صدایتان به حدی باشد که خودتان به راحتی بشنوید.

مراقبه کنید

مدیتیشن و مراقبه را به عادتی در سبک زندگیتان تبدیل کنید، چرا این عادت افراد موفق است. با مدیتیشن ذهن شما آماده ی یک روز پر بار شده و خلاقیتتان افزایش می یابد. اینکه قبل از سی ساگی این کار را شروع کنید به این جهت است که راحت تر عادت می کنید و از طرفی ذهنتان بیشتر آماده است. برای اینکه بیشتر با مراقبه و چگونگی انجام آن آشنا شوید مطلب چه طور مراقبه کنیم را بخوانید.

بیشتر بخوانید:   تحول در زندگی در ۴ هفته

شبکه سازی کنید

معمولا یکی از مهمترین سرمایه های هر فردی دایره دوستان و آشنایان اوست. این دایره شکل نمی گیرید مگر با تلاش شما از ابتدای دوره جوانی. در طول این دوره با افراد زیادی آشنا می شویم و آدم های بسیاری را ملاقات می کنیم، در بین آنها افرادی هستند که یا از شخصیتشان خوشمان می آید یا در حوضه کاری مورد علاقه مان فعال اند و یا از آدم های موفقی هستند که می توان درس های بزرگ ازشان گرفت. شماره این افراد را داشته باشید گاهی با تماس یا پیام های مختلف از آنها سراغی بگیرید و قبل از ۳۰ سالگی دایره ی اجتماعی تان را گسترش دهید.

۳۰ کاری که باید قبل از سی سالگی انجام دهید

در رویدادهای مختلف شرکت کنید

تا قبل از سی سالگی فرصت بیشتری دارید و کمتر درگیر زندگی شده اید، بنابراین می توانید زمان بیشتری برای شرکت در رویدادهای مختلف بگذارید، چند همایش یا دورهمی هایی را که فکر می کنید دوست دارید یا مربوط به حرفه مورد علاقه تان است پیدا کنید و در فواصل زمانی در آنها شرکت کنید. با این کار روابط اجتماعی بهتری پیدا خواهید کرد و می توانید شبکه دوستان خود را از افرادی که نزدیک به سلیقه شما هستند پر کنید.

اطلاعات عمومی تان را افزایش دهید

با افزایش سن به مراسم های رسمی تر بیشتر دعوت می شوید و انتظار دیگران نسبت به اینکه در مورد هر موضوعی حرفی داشته باشید افزایش می یابد. برای اینکه از شرکت در چنین مراسم هایی لذت ببرید لازم است که اطلاعات عمومی خودتان را افزایش دهید و بهترین زمان برای آن قبل از سی سالگی است. چرا که چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد و باید هرچه زودتر شروع کنید. کتاب خواندن، شرکت در رویدادهای مختلف و… همگی می توانند به شما کمک کنند.

به کنسرت بروید

البته که بعد از سی سالگی هم می توانید به کنسرت بروید اما بیایید قبول کنیم که آدم ها معمولا با افزایش سن حوصله شان کمتر می شود، در دوره جوانی سرشار از انرژی هستید و از صدای بلند و سرو صدا لذت می برید. می توانید با رفتن به کنسرت خواننده مورد علاقه تان تا مدت زیادی انرژی داشته باشید و از آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:   چطور شب ها راحت بخوابیم ؟

منظم شوید

اگر تا قبل از سی سالگی منظم نشوید، شاید هرگز نتوانید به داشتن نظم عادت کنید. معمولا جوانی دوره ای است که ما به خیلی مسائل بی توجه هستیم و یکی از آنها نظم است، اما اگر از ابتدا به این موضوع عادت نکنیم و نظم را در برنامه زندگیمان جای ندهیم شاید چند سال بعد تبدیل به آدم هایی شویم که دائما وسیله هایش را گم می کند و کم کم آدم ها از ما فاصله می گیرند. اگر منظم بودن برایتان سخت است با کارهای کوچک شروع کنید، مثلا هر روز بعد از پایان ساعت کاری میزتان را مرتب کنید، یا برای هر روزتان یک برنامه داشته باشید و سعی کنید که مطابق آن پیش بروید. یا چند قانون ساده در خانه یا محل کارتان برای خودتان بگذارید و با هر بار رعایت نکردن آن خودتان را جریمه کنید. همین کارهای کوچک می تواند نظم را در شما تبدیل به یک عادت کند.

کشف کنید

نگران نباشید لازم نیست حتما قبل از سی سالگی کشف علمی خارق العاده ای داشته باشید. بلکه قبل از آنکه وارد مسائل جدی زندگی شوید و وقت کافی نداشته باشید، اطرافتان را کشف کنید. به مکان هایی بروید که هرگز نرفتید، به موزه بروید یا حتی ساده تر یک جفت کفش راحت بپوشید و خیابان های شهرتان را قدم بزنید و آنها را کشف کنید هر خیابان یک ماجرایی برای خودش دارد و البته هزاران مغازه و جای دیدنی که می تواند روزی انتخاب شما باشد.

یک کار هنری یاد بگیرید

چه هنری را دوست دارید؟ تئاتر؟ نقاشی؟ موسیقی؟… امروزه با گسترش اینترنت دسترسی به آموزهای الکترونیک با هزینه ای بسیار کم به راحتی آب خوردن شده. هنر مورد علاقه تان را پیدا کنید و در روز یک ساعت به یاد گرفتن آن اختصاص دهید. مهم نیست که خیلی حرفه ای باشید همین قدر که بتوانید در زمینه ای که دوست دارید چیزی یاد بگیرید احساس فوق العاده ای به شما خواهد داد. از طرفی در آینده فرزندانتان از اینکه مادر یا پدرشان هنری بلد هستند به خو می‌بالند.