برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

سی کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام دهید (قسمت اول)

دوره جوانی حدود ۳۰ سالگی معمولا طلایی ترین دوره زندگی هر فردیست. بزرگترین تصمیمات و هدف های هر شخصی در این دوره که از سن ۲۰ سالگی شروع و تا ۳۵-۳۰ سالگی ادامه دارد مشخص می‌شود. باید سعی کنید این دوره را به بهترین شکل ممکن سپری کنید. روش های زیادی برای استفاده بهینه از این روزهای باشکوه وجود دارد اما سبکتو در این مقاله سی کاری که حتما باید تا قبل از ۳۰ سالگی انجام دهید را به شما معرفی می کند پس با ما همراه باشید:

مستقل زندگی کنید

شاید اگر ۱۰ سال پیش بود و از زندگی مستقل حرف می زدیم خانواده ها به شدت با این موضوع برخورد می کردند اما با تغییرات در سبک زندگی امروزه، زندگی مستقل برای جوانان تقریبا امری پذیرفته شده است. مستقل زندگی کردن می تواند زندگی در یک خوابگاه دانشجویی در یک شهر یا کشور دیگر باشد یا می تواند بابت کار یا حتی بدون دلیل خاصی باشد. زندگی مستقل مسئولیت پذیری، سر و کله زدن با آدم های مختلف و دردسرهای زندگی را به شما می آموزد.

شکست بخورید

شاید اصرار به شکست احمقانه باشد، اما یادتان باشد شکست خوردن در هر زمینه ای می تواند درس هایی بزرگتر از آنچه که فکرش را می کنید به شما بیاموزد. از شکست نترسید تا زمانی که انرژی جوانی و شروع دوباره را دارید شکست بخورید و با پرانرژی تر از قبل شروع کنید.

بنویسید

نوشتن به نوعی تخلیه احساسات درونیست که علاوه بر اینکه روح  را سبک می کند، باعث می شود تجربه جدیدی بدست آورید. فرقی نمی کند دوست دارید وبلاگ بنویسید یا یک داستان یا کتاب، همین که قلم را برای نوشتن بر می دارید با دنیایی از لغت های جدید آشنا می شوید، از طرفی منتشر کردن نوشته هایتان یک رسانه بودن و اینکه چه طور پیام خاصی را به اطلاع افراد خاصی برسانید به شما می آموزد.

تجربه یک روز لوکس

فرقی نمی کند در چه سطح درآمدی باشید در هر حال کارهایی وجود دارد که تجربه آنها را ولخرجی می دانید. یک روز را به خودتان اختصاص دهید و تنهایی یا با کسی که دوستش دارید لیستی از جاهایی که تجربه لوکس بودن به شما می دهد تهیه کنید و آنها را امتحان کنید، مثل اقامت یک شب در یک هتل خاص، یا تجربه یک ورزش خاص یا حتی رفتن به یک رستوران خاص. این تجربه علاوه بر اینکه تا مدت زیادی شما را پر انرژی نگه می دارد، نسبت به خودتان احساس بهتری هم پیدا می کنید. یادتان باشد که قرار نیست کل درآمد یک سالتان را در یک روز خرج کنید.

بیشتر بخوانید:   مصاحبه با مملیکا ; جوان ۳۰ ساله‌ای که با کوله پشتی دنیا را می گردد

پس انداز کنید

البته این موضوع با نکته بالایی تداخلی ندارد، پس انداز کردن اتفاقی است که باید در طول ماه های مختلف رخ دهد، پس انداز کردن پول احساس خیلی خوبی در مورد آینده و بازنشستگی می دهد، بیمه های عمر و پس انداز، سود های مختلف بانکی یا خرید سکه و طلا و… روش های مختلفی برای پس انداز هستند برای انتخاب بهترین روش می‌توانید مقاله کار کوچکی که به کنترل امورمالی کمک می‌کند و ۶ قدم برای برنامه ریزی مالی با اولین حقوق را بخوانید. پس انداز قدرت ریسک کردن شما را تا حد زیادی افزایش می دهد که اگر این ریسک همراه با فکر باشد شما را در مسیر موفقیت به سرعت پیش می برد.

بهترین دوستتان را پیدا کنید

شاید امروز اطرافتان پر از دوست ها و آدم های مختلف باشد، اما یادتان باشد که هر چه سنتان افزایش می یابد به خاطر تجربه ها و دانش زیادی که به دست می آورید تصمیم گیری برای صمیمی شدن با کسی بسیار سخت می شود. پس تا قبل از ۳۰ سالگی دوستانتان را محک بزنید و بهترین ها را کنار خودتان نگه دارید. باور کنید که هیچ چیز نمی تواند جای یک دوست صمیمی و البته قدیمی را وقتی که ۵۰ سالتان است بگیرد.

هدفتان را مشخص کنید

معمولا همه ما در ۲۰ سالگی آرزوها و اهداف زیادی داریم و هر روز تصمیمات جدید می گیریم و تجربه های زیادی به دست می آوریم. اما این اتفاق نمی تواند تا همیشه ادامه داشته باشد، تا قبل از ۳۰ سالگی باید هدفتان را چه در زمینه کاری و چه در زمینه زندگی مشخص کرده باشید.

رژیم بگیرید

اگر احساس می کنید اضافه وزن دارید یا باید کمی چاق شوید قبل از ۳۰ سالگی رژیم بگیرید، چرا که در این دوره بدن شما آماده هر نوع تغییریست و خیلی سریعتر به نتیجه دلخواه می رسید درحالی که با افزایش سن این انعطاف پذیری به حد قابل توجهی کاسته می شود. از طرفی داشتن یک ظاهر فوق العاده اتفاقیست که باید در دوران جوانی و طلایی زندگیتان رخ دهد.

بیشتر بخوانید:   بهین؛ پنج راهکار ساده برای کاهش استرس های روزانه

اثاث کشی کنید

تا قبل از ۳۰ سالگی حتما تجربه یکبار اثاث کشی را داشته باشید. شاید به نظر خنده دار بیاید اما وقتی شما مدتی در جایی زندگی کرده باشید و به یکباره مجبور به تغییر مکان شوید متوجه وسایل و اشیائه اضافه ای می شوید که مدت زیادی دور خودتان جمع کرده اید. با اثاث کشی یاد می گیرید چه طور وابستگی تان را نسبت به اشیاء مختلف به خصوص یادگاری ها کم کنید، یاد می گیرید چه طور سبک زندگی صحیح را فرا بگیرید و متوجه می شوید که زمان چقدر سریع خاطرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک زبان جدید یاد بگیرید

چند سال پیش اگر کسی بلد بود با کامپیوتر کار کند، شخصی خاص محسوب می شد و از احترام ویژه ای برخوردار بود، اما با گذشت کمتر از ۱۰ سال امروزه اگر کار کردن با رایانه و استفاده از برنامه های آنلاین را بلند نباشید به نوعی بی سواد به حساب می آیید. امروزه یکی از دانش هایی که باید حتما قبل از ۳۰ سالگی بدست آورید یاد گرفتن یک زبان دوم به طور کامل است.

به کتاب خواندن عادت کنید

یکی از بهترین عادت هایی که باید تا قبل از ۳۰ سالگی پیدا کنید، کتاب خواندن است. اینکه اسم عادت روی آن می گذاریم تنها خواندن کتاب های دانشگاه یا سالی یک بار کتاب خواندن را شامل نمی شود، بلکه منظورمان از “عادت” خواند یک کتاب در هر ماه است. برای شروع می توانید از رمان ها یا کتاب هایی با موضوعاتی که دوست دارید شروع کنید. خواندن کتاب های زیاد به شما این قدرت را می دهد تا در هر زمینه بتوانید با اطلاعات درست اظهار نظر کنید و همین موضوع باعث بالا رفتن جایگاه اجتماعی و کاری شما می شود.

بیشتر بخوانید:   یک ترفند ساده از وارن بافت که همین امروز زندگی شما را تغییر خواهد داد

۳۰ سالگی

آشپزی را یاد بگیرید

غذا خوردن یکی از لذت های زندگی هر شخصی است اما غذا پختن هم دست کمی از آن ندارد. لازم نیست خیلی حرفه ای آشپزی کنید اما یاد بگیرید غذاهای جدید و مورد علاقه تان را درست کنید، آشپزی خلاقیت شما را افزایش می دهد و فکرتان را باز می کند، مدیریت به شما می آموزد و مهمتر اینکه از همه لحظاتتان لذت خواهید برد. اینکه یک جوان ۳۰ ساله باشید و غذاهایی متفاوت بلد باشید و دست پخت خوبی داشته باشید می توانید به سرعت محبوبتان کند.

درس خواندن را متوقف نکنید

ادامه تحصیل به شما کمک می کند تا ذهنتان همیشه در حال یادگیری و آماده باشد، این هشیاری شما را همیشه فعال نگه می دارد و خلاقیتتان را به کار می اندازد. از طرفی با یادگیری موضوعات جدید، دید گسترده تری نسبت به اطرافتان پیدا می کنید و می توانید دوستان جدید و موقعیت بهتری در کارتان کسب کنید. پس تا قبل از ۳۰ سالگی و بعد از ۳۰ سالگی تحصیل را ادامه دهید.

بدوید

دو، پایه همه ورزش هاست. علاوه بر اینکه تمام عضلات شما را درگیر می کند، نیاز به باشگاه یا وسایل تخصصی ندارید و با کمترین هزینه هم می توانید انجام دهید. این ورزش با به جریان انداختن خون در بدن ماهیچه های قلب را قوی کرده و از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می کند البته اگر قبل از ۳۰ سالگی شروع کنید.

تنهایی سفر کنید

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی. این بیت همه آنچه را که باید، به زیبایی گفته. سفر باعث می شود تا شما با آدم ها و فرهنگ های متفاوت آشنا شوید که می تواند تاثیر زیادی بر روی تصمیمات آینده یا حتی شغلتان داشته باشد. سفر تنهایی یا با بهترین دوستتان تجربه های فوق العاده ای برایتان به همراه خواهد داشت. اینکه حتما باید قبل از ۳۰ سالگی به این سفر بروید به دلیل نوع نگاهی است که در این دوران به جهان و اطرافتان دارید. شاید بعد از ۳۰ سالگی در انتخاب سفر و تجربیات آن کمی سختگیرتر و محطاطتر شوید.