برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

قدرت تغییرات کوچک با قانون ۱۵ دقیقه ساموئل اسمایلز

قدرت تغییرات کوچک در زندگی معمولا نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اثرات را در زندگی ما دارد. معمولا همه فکر می‌کنند که برای به وجود آوردن تغییرات بزرگ باید قدم‌های بزرگ برداشت و معمولا به واسطه همین تفکر هم به ندرت رنگ موفقیت و تغییرات بزرگ را می‌بینند. افراد موفق دنیا باور دارند که موفقیت نه یک شبه به دست می‌آید و نه با تغییرات بزرگ بلکه همین قدرت تغییرات کوچک است که می‌تواند آنها را به موفقیت نزدیک کند.

ساموئل اسمایلز در کتاب اعتماد به نفس از قانون ۱۵ دقیقه صحبت می‌کند. برای آشنایی با این قانون با سبکتو همراه باشید:

قانون ۱۵ دقیقه

ساموئل اسمایلز شاعر، روانشناس و نویسنده کتاب “اعتماد به نفس” است، کتاب او یکی از معتبرترین کتاب‌های حوزه روان‌شناسی شناخته شده است. او در کتاب خود در مورد قانون ۱۵ دقیقه‌ای صحبت می‌کند که باور دارد می‌تواند تغییرات بنیادین در افراد و حتی جامعه به وجود آورد. ساموئل در مورد این قانون می‌گوید که اگر افراد آن را باور کنند و با قدرت تغییرات کوچک آشنا شوند نه تنها می‌توانند به زندگی ایده‌آلشان برسند، بلکه می‌توانند جامعه‌ای ایده‌آلی هم بسازند.

ساموئل در کتابش اشاره می‌کند که تغییرات کوچک و مستمر، قدرت این را خواهند داشت که آینده‌ای کاملا متفاوت بسازند. مطابق با این قانون شما باید تنها روزی ۱۵ دقیقه به فعالیتی که اولویت شماست بپردازید.

پیدا کردن اولویت

اولویت‌ها در واقع کارها و فعالیت‌هایی هستند که مهمترین و بیشترین تاثیر را برای رسیدن به اهدافتان دارند. در واقع یکی از مهمترین کارهایی که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید مشخص کردن اولویت‌هاست چراکه باید حتما بخشی از روزتان را به آنها اختصاص دهید. برای پیدا کردن اولویت‌ها می‌توانید از این روش استفاده کنید:

بیشتر بخوانید:   چرا نمی توانیم تمرکز کنیم ؟ به همراه راه‌حل‌ آنها

۱ ابتدا اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید را مشخص کنید و روی کاغذ بنویسید.

۲. از بین آنها مهمترین هدفتان را انتخاب کنید.

۳. کارهایی که برای رسیدن به آن باید انجام دهید را در یک دفترچه با جزییات کامل بنویسید، مثلا اگر هدف شما ادامه در تحصیل در کشوری دیگر است، برای رسیدن به آن باید چه چیزهایی داشته باشید؟ نمرات خوبی،  مدرک زبان با نمره بالا ، یا بر اساس رشته تحصیلی‌تان باید مدارکی مثل GMAT یا GRE داشته باشید و… همه اینها را با جزییات بنویسید.

۴ حالا آنها را بر اساس مهم‌تر و تاثیرگذارتر بودن رتبه بندی کنید.

۵. سه مورد اول، اولویت‌های شما هستند که هر روز باید زمانی را به آنها اختصاص دهید.

قدرت تغییرات کوچک با قانون ۱۵ دقیقه ساموئل اسمایلز

مثال‌های کاربردی قانون ۱۵ دقیقه

قانون ۱۵ دقیقه به قدرت تغییرات کوچک اشاره می‌کند، این قانون اشاره می‌کند که اگر شما تغییرات کوچکی در زندگی‌تان ایجاد کنید اما به انجام آنها پایبند باشید نتیجه بهتر و سریعتری خواهید گرفت. در واقع ساموئل باور دارد که اگر شما برای ایجاد یک تغییر زمان کمی صرف کنید اما هر روز آن را تکرار کنید آن عادت زودتر در شما نهادینه می‌شود.

۱۵دقیقه زمان بسیار کوتاهی است که گاهی حتی گذر آن حس نمی‌شود، همه ما حتما ۱۵ دقیقه زمان اضافی در روز داریم که آن را هدر می‌دهیم که با استفاده از قانون ۱۵ دقیقه می‌توان آن را تبدیل به زمان طلایی کرد و در پایان سال از دیدن تغییرات خودتان شگفت زده شوید:

۱. روزی ۱۵ دقیقه به یادگیری زبان اختصاص دهید، تاثیرش از هفته‌ای یکبار کلاس رفتن بیشتر است.

بیشتر بخوانید:   قوانین ساده‌ای که شما را در مسیر توسعه فردی قرار می‌دهد

۲. روزی ۱۵ دقیقه پیاده‌روی تند داشته باشید، از هفته‌ای دوبار باشگاه رفتن تاثیر بیشتری روی سلامتی و تناسب اندام دارد.

۳. روزی ۱۵ دقیقه مطالعه کنید و مطلب جدید یادبگیرید. مطالعه و یادگیری ورزش مغز است و باعث فعالیت بیشتر سلول‌های خاکستری مغز می‌شود و عادت یادگیری را برای همیشه در شما نهادینه می‌کند.

۴. روزی ۱۵ دقیقه به عادت‌های منفی‌تان فکر کنید و آنها را با عادت‌های مثبت جایگزین کنید. با این کار در پایان سال شخصیت فوق‌العاده‌ای از خودتان خواهید دید.

۵. روزی ۱۵ دقیقه به توسعه مهارت‌های فردی‌تان بپردازید. در پایان هر ماه شما یک حرفه جدید یاد گرفته‌اید.

۱۵ دقیقه زمان بسیار کوتاهی است که برای همه ما در دسترس است، پس بدون هیچ بهانه‌ای از همین امروز شروع کنید و از دیدن قدرت تغییرات کوچک لذت ببرید.