برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

برای افزایش اعتماد به نفس به انجام این ۱۰ کار عادت کنید

برای افزایش اعتماد به نفس کافی است کمی عادت‌های زندگیمان را تغییر دهیم. بسیاری نداشتن اعتماد به نفس کافی را باعث تمام شکست‌‌های زندگی‌شان می‌دانند. اما حقیقت هم همین است؟ باید باور کنید که اعتماد به نفس همه چیز نیست اما داشتن آن شرایط را کاملا برایتان متفاوت می‌کند. اعتماد به نفس یعنی خودتان و توانایی‌هایتان را باور کنید و برای رسیدن به موفقیت از آنها استفاده کنید.

عوامل زیادی وجود دارند که می‌تواند روی اعتماد به نفس ما تاثیرگذار باشند، از شرایط تحصیلی گرفته تا متاسفانه جنسیت. اما باید یادمان باشد که این زندگی ماست و فقط ما هستیم که تصمیم می‌گیریم آن را چطور بسازیم. پس با سبکتو همراه باشید تا ۱۰ عادت افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند را بررسی کنیم و برای افزایش اعتماد به نفس آنها را تبدیل به عادت‌های روزمره‌مان کنیم:

۱. بهانه نیاوریم

وقتی به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستیم، باید خودباوری‌مان را تقویت کنیم. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، باور دارند که هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام دهند و این موضوع ناشی از باور آنها به کنترل زندگی است. آنها باور دارند که زندگی‌شان را خودشان کنترل می‌کنند و هیچ عامل خارجی اجازه تاثیرگذار روی آن را ندارد.

وقتی باور داشته باشیم که آنچه در زندگی برایمان اتفاق می‌افتد را تحت کنترل داریم، پس نباید برای دیر رسیدن به جلسه، ترافیک را بهانه کنیم، چون قرار نیست زندگی ما را کنترل کند، یا نباید هرگز برای اینکه در کاری موفق نبودیم، رئیس‌مان را مقصر بدانیم، چون ما باید آنچه که از زندگی می‌خواهیم را بسازیم و هیچ کنترل خارجی نباید در زندگی ما وجود داشته باشد.

۲. رها نکنیم

شکست، بخشی از موفقیت است. باید این را باور کنیم که تا شکستی در کار نباشد، لذت موفقیت را هم نخواهیم چشید. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند از شکست نمی‌ترسند و همانطور که در مقاله قله موفقیت اشاره کردیم، هر شکست را نشانه‌ای از یک موفقیت بزرگتر می‌دانند. پس برای افزایش اعتماد به نفس کارها را نیمه رها نکنیم و سریع تسلیم نشویم.

بیشتر بخوانید:   چگونه یک زندگی زیبا برای خودمان بسازیم؟

اگر در کاری شکست خوردیم باید قبل از هرچیز مسئولیت کامل آن را خودمان قبول کنیم و بدون اتلاف وقت برای ناراحتی، علت شکست‌مان را بررسی کنیم و ببینیم چطور می‌توانیم آن را تبدیل به موفقیت کنیم. افزایش اعتماد به نفس با باور به خودمان معنی پیدا می‌کند، پس هر شکست را سکویی برای موفقیتی بزرگتر ببینیم.

۳. منتظر کار نمانیم

برای افزایش اعتماد به نفس باید باور کنیم که خودمان با توانایی‌هایی که داریم زندگی مطلوبمان را می‌سازیم. افراد دارای اعتماد به نفس منتظر نمی‌مانند تا دیگران به آنها بگویند که چه کاری کنند. آنها توانایی‌هایشان را می‌شناسند و از هر فرصتی برای نشان دادن آنها استفاد می‌کنند. در مقابل کارها از خودشان نمی‌پرسند که آیا از عهده آن برمی‌‌آیند یا نه، بلکه با خودشان می‌گویند چطور می‌توانم این کار را به بهترین شکل انجام دهم؟

اگر رئیس‌مان برای جلسه دیر رسیده یک جا منتظر نشینیم، جلسه را به دست بگیریم و تا آمدن او آن را هدایت کنیم. اگر حس می‌کنیم در یک پروژه نیاز به همکاری بیشتری بین ما و همکارانمان است، دست به کار شویم و آنها را به جلسه‌های هفتگی کوتاه‌مدت دعوت کنیم. با این کار هم افزایش اعتماد به نفس را تجربه می‌کنیم و هم پیشرفت شغلی خواهیم داشت.

۴. دنبال جلب توجه نباشیم

اگر دائم به کسی بگویید که چه توانایی‌هایی دارید، به نظرتان کسی باور می‌کند؟ قطعا نه. اما وقتی توانایی‌هایمان را در عمل به دیگران نشان دهیم و کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم، همه، ما و مهارت‌هایمان را باور می‌کنند. برای افزایش اعتماد به نفس باید اول خودمان مهارت و توانایی‌هایمان را باور کنیم.

بیشتر بخوانید:   داستان کوتاه جالب آش سنگ و نکته مدیریتی آن

افراد دارای اعتماد به نفس، چون باور دارند که زندگی‌ را خودشان می سازند آنقدر کارهایشان را خوب انجام می‌دهند که ناخودآگاه توجه همه را به خودشان جلب می‌کنند و باعث می‌شوند از آنها تقدیر شده و پیشرفت کنند و در نتیجه زودتر به هدفشان برسند.

۵. به دنبال تعریف و تمجید نباشیم

در اطراف‌تان کسی بوده است که نیاز داشته باشد دائم به او بگویید چقدر عالی است؟ به نظرتان آن فرد اعتماد به نفس دارد؟ یا برعکس فردی به شدت ضعیف است؟ افراد دارای اعتماد به نفس هرگز به دنبال تعریف دیگران نیستند، چون آنها برای رسیدن به هدفشان و جلب رضایت خودشان، کار می‌کنند. آنها کنترل درونی دارند و می‌دانند که دیگران نمی‌توانند تاثیری روی زندگی آنها داشته باشند و تعریف و تمجید به جای افزایش اعتماد به نفس، آنها را دچار خودشیفتگی می‌کند.

۶. کارها را به فردا موکول نکنیم

برای افزایش اعتماد به نفس و به طور کلی در تمام زندگی، باید عادت کنیم که هیچ کاری را به بعد موکول نکنیم. گاهی از روی تنبلی یا حتی ترس از شکست کارهایمان را به تاخیر می‌اندازیم، اما باید باور کنیم که سختی آن کارها همیشه وجود دارد و با به تاخیر انداختن آنها، فقط انجام آن را برای خودمان سنگین‌تر می‌کنیم. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند. برای هر روزشان برنامه‌ریزی می‌کنند و متعهد به انجام کارهایشان می‌شوند.

آنها هرگز دست روی دست نمی‌گذارند تا شرایط مناسب برای انجام کاری پیش بیاید چون باور دارند که خوشان هستند که شرایط مناسب را می‌سازند و برای رسیدن به اهدافشان باید از هر لحظه زندگی استفاده کنند.

۷. قضاوت و مقایسه نکنیم

افراد دارای اعتماد به نفس هرگز دیگران را قضاوت نمی‌کنند، چون می‌دانند که هر کسی مسئول زندگی خودش است و توانایی‌ها و باورهای منحصر به خودش را دارد. از طرفی وقتشان را با مقایسه خودشان با دیگر تلف نمی‌کنند و به جای آن روی مهارت‌های‌شان تمرکز می‌کنند و آنها را تقویت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:   مهارت‌های اجتماعی خودتان را با این ۱۰ عادت ساده افزایش دهید- قسمت اول

برای افزایش اعتماد به نفس

۸. از درگیری اجتناب نکنیم

کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند از درگیری و کشمکش نمی‌ترسند. برخلاف مردم معمولی، آنها درگیری را بخشی از زندگی می‌دانند و آن را پذیرفته‌اند و از‌ آن در جهت مدیریت بهتر کارها استفاده می‌کنند. اگر تضاد و ناسازگاری آنها را اذیت کند، تصمیمات ناراحت کننده‌ای می‌گیریند اما سعی می‌کنند که کار درست را انجام دهند.

۹. کمبود منابع را مانع نبینیم

افراد دارای اعتماد به نفس اگر منابع مورد نیازشان را در اختیار نداشته باشند، از کار دست نمی‌کشند و آن را رها نمی‌کنند. بلکه به دنبال منابع جایگزین می‌گردند و کارشان را به نتیجه می‌رسانند. یادتان باشد که هیچوقت هیچ بهانه‌ای مورد قبولتان نباشد.

۱۰. به دنبال راحتی نباشیم

دارن هاردی در کتاب اثرمرکب می‌گوید وقتی قرار بود کار سختی را انجام دهم به شدت از آن استقبال می‌کردم، چون می‌دانستم که افراد معمولی در برابر شرایط سخت سریع خودشان را کنار می‌کشند و شکست را می‌پذیرند در حالی که من با کمی تلاش بیشتر به موفقیت بزرگتری می‌رسم. برای افزایش اعتماد به نفس کارهایی را انجام دهیم که به نظر سخت می‌آید، چون بعد از انجام آن حس فوق‌العاده‌ای نسبت به خودمان خواهیم داشت.

برای اینکه فرد موفقی باشیم باید باور کنیم این خودمان هستیم که موفقیت را می‌سازیم. باید توانایی‌هایمان را بشناسیم و آنها را توسعه دهیم. باید مسئولیت زندگی را به طور کامل به عهده بگیریم تا از هر موفقیت کوچکی لذت ببریم. افزایش اعتماد به نفس سخت و غیرممکن نیست، کافی است خودمان بخواهیم و کمی بیشتر تلاش کنیم.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.entrepreneur.com/article/287463″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]entrepreneur[/stag_button]