برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۱۰ دلیل برای اینکه عادت کتاب خواندن را وارد روزمرتان کنید- قسمت دوم

کتاب خواندن یکی از ویژگی‌هایی است که اگر آن را تبدیل به عادت‌های روزانه‌تان کنید، به موفقیت‌های بزرگی می‌رسید که شما را به اهداف و آرزوهایتان می‌رساند. وقتی از مطالعه و کتاب خواندن صحبت می‌کنیم، منظورمان فقط کتاب‌های تخصصی یا دانشگاهی نیست، حتی کتاب‌های داستان و رمان را هم شامل می‌شود. کافی است به روزانه ۱ساعت کتاب خواندن عادت کنید تا ببینید چه تغییرات شگف‌انگیزی برایتان رخ می‌دهد.

در قسمت اول این میکرومقاله از برخی دلایلی که به شما می‌گوید چرا باید مطالعه را وارد روزمره زندگی‌تان کنید صحبت کردیم و از تاثیر آن روی جلوگیری از آلزایمر، کاهش استرس و پیشرفت گفتیم. حالا با قسمت دوم این میکرومقاله با سبکتو همراه باشید.

۶. مهارت‌های تفکر تحلیلی قوی‌تر

تا به حال برایتان پیش آمده که یک رمان معمایی بخوانید و قبل از پایان کتاب، معما را حل کنید؟ اگر اینطور است، می توانید با یادداشت برداری از جزئیات و دسته‌بندی آنها تفکر انتقادی و تحلیلی را بکار انداخته و «قاتل» را پیدا کنید.

وقتی کار به نقد طرح داستان می‌رسد، می‌توانید از توانایی تحلیل جزئیات استفاده کرده و خوب بودن داستان، پردازش شخصیت‌ها، روان بودن داستان و… را تعیین کنید. اگر فرصتی برای بحث درباره داستان پیش آمد می‌توانید نظراتتان را واضح بیان نمایید زیرا قبلاً به تمام جنبه‌های داستان پرداخته‌اید.

۱۰ دلیل برای اینکه عادت کتاب خواندن را وارد روزمرتان کنید- قسمت دوم

۷. تمرکز بهتر

 اینترنت بخش جدا نشدنی از زندگی امروز شده است، معمولا همه ما در حین انجام کارها توجه‌مان به میلیون‌ها مسیر مختلف جلب می‌شود. یک فرد معمولی در یک بازه ۵ دقیقه‌ای زمانش را بین کار کردن روی یک موضوع، چک کردن ایمیل، چت کردن با یک یا دو نفر، چک کردن تويیتر، کنترل تلفن هوشمند و صحبت با همکارانش تقسیم می کند. این رفتار سطح استرس را افزایش و بازدهی را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:   کتاب الکترونیکی چیست و چطور به وجود آمد؟

اما هنگام کتاب خواندن تمام تمرکزتان به آنچه که می‌خوانید معطوف است؛ بقیه جهان از هم می‌پاشد و می‌توانید خودتان را در جزئیات غرق کنید. قبل از کار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کتاب بخوانید. مثلاً زمانی که در مسیر رسیدن به محل کار یا منزل هستید و از میزان توجه‌تان شگفت‌زده شوید، چون اصلا متوجه مسیر و گذشت زمان نخواهید شد.

۸. مهارت‌های نوشتن بهتر

این موضوع با گسترش دایره لغات همراه است. وقتی شما دائم مطالعه داشته باشید، به خصوص از آثار خوب، نوشتنتان تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. زیرا مشاهده سبک نوشتاری، روان بودن و آهنگ کلام نویسنده بدون شک روی کار شما تاثیر می‌گذارد. همانطور که موسیقیدانان بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و نقاش‌ها از تکنیک‌های ایجاد شده توسط استادان قبلی استفاده می‌کنند، نویسندگان هم با خواندن آثار دیگران فن نثرنویسی را می‌آموزند.

۹. آسایش خاطر

علاوه بر آرامشی که کتاب خواندن بدست خواهید آورد، موضوع کتاب می‌تواند آسایش خاطر و تسکین درونی به همراه داشته باشد. خواندن متون معنوی می‌تواند فشار خون را کاهش داده و احساس آرامش فراوانی ایجاد کند در حالی که خواندن کتاب‌های توسعه فردی به افرادی که به اختلالات خلقی خاص یا بیماری‌های روانی خفیف مبتلا هستند، یاری می‌رساند.

۱۰. سرگرمی رایگان

اگرچه اغلب ما دوست داریم کتاب را بخریم تا بتوانیم در آن یادداشت بنویسیم یا برای نشانه‌گذاری گوشه صفحه را خم کنیم، اما کتاب تقریباً گران است. می‌توانید برای دسترسی به سرگرمی ارزان قیمت به کتابخانه منطقه‌تان سر زده و در کتاب‌های بی‌شمار آن غرق شوید. کتابخانه‌ها در مورد هر موضوع قابل تصوری کتاب دارند و چون اغلب کتاب‌های جدید می‌آورند، همیشه چیزی برای خواندن پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:   مهراز بررسی کتاب بیشعوری و آنچه باید از بیشعورها بدانیم

اگر در جایی زندگی می‌کنید که کتابخانه ندارد، یا شرایطتان اجازه دسترسی آسان به آن را نمی‌دهد، از پلتفرم‌های آنلاین کتاب استفاده کنید. در این پلتفرم‌ها به راحتی می‌توانید هر کتاب یا میکروکتابی که مدنظرتان است را پیدا کرده و در موبایل یا لپ‌تاپ یا کتاب‌خوان خود بخوانید.

کتاب خواندن برخلاف باور عموم کاری برای سرگرمی یا اوقات فراغت نیست. افراد موفق با کمک این عادت به ظاهر ساده، به اهدافشان رسیده‌اند. فرقی نمی‌کند شغلتان چیست یا در طول روز چقدر درگیری دارید، من به شما اطمینان می‌دهم که همه ما یک ساعت در طول روز زمان  داریم تا کتابی مطالعه کنیم یا به نسخه صوتی کتابی گوش دهیم. این رمز پیشرفت را از خودتان دریغ نکنید.