برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

عادت‌های روزمره‌ که انرژی شما را هدر می‌دهند

عادت‌های روزمره رفتارهایی هستند که سبک زندگی ما را می‌سازند، گاهی حتی بدون اینکه فکر کنیم یا در مورد آنها تصمیم بگیریم، عادت‌های روزمره روزهای ما را با رفتارهای مختلف می‌سازند. در واقع احساسی که شما نسبت به زندگی و روزهای خود دارید هم از همین عادت‌های روزمره نشات می‌گیرند. در این میکرومقاله از سبکتو به عادت‌های روزمره‌ای می‌پردازیم که باعث هدر رفتن انرژی روزانه شما می‌شوند:

حتما شما هم تجربه روزهایی که بدون دلیل خاصی بی‌انرژی بودید را دارید، روزهایی که با وجود حجم کاری زیاد حوصله انجام کاری را ندارید و با اینکه خواب کافی داشتید، احساس بی‌انرژی بودن می‌کنید. نکته اینجاست که شما تنها نیستید، امروزه بیش از ۶۰٪ مردم در طول روز دچار چنین احساسی هستند. به همین خاطر تحقیقات و بررسی‌های زیادی روی این موضوع انجام شده و در نهایت به دو عامل عادت‌های سلامتی و عادت‌های روزمره رسیده‌اند.

عادت‌های روزمره از ناخودآگاه شما می‌آیند و تاثیرات شگفت‌انگیزی روی آینده می‌گذارند. تغییر آنها می‌تواند به نظر ساده برسد اما در عمل سخت خواهد بود، چرا که آنها تبدیل به ناخودآگاه شما شده‌اند. اما با تغییر این عادت‌های روزمره می‌توانید انرژی از دست رفته در روزتان را به خودتان برگردانید.

با هر مسئله‌ای شخصی برخورد نکنید

در طول روز اتفاقات زیادی پیرامون ما می‌افتد، نکته‌ای که باید حواسمان به آن باشد این است که از هر اتفاقی برداشت شخصی نداشته باشیم و خودمان را درگیر هر مسئله‌ای نکنیم. وقتی شما از هر مسئله‌ای برداشت شخصی داشته باشید، بخش بزرگی از ذهنتان را به آن اختصاص می‌دهید و بدون اینکه متوجه باشید در طول روز به آن فکر می‌کنید یا با خودتان در جدال هستید. انرژی که می‌تواند صرف شاد بودن شما شود، صرف یک درگیری بی‌پایان در مورد یک موضوع که حتی شاید شما درگیر آن نبودید می‌شود. پس از همین امروز مسائل را دقیقا همانطور که هست ببینید و هیچ برداشت شخصی برای خودتان نداشته باشید.

بیشتر بخوانید:   ۶ روش آسان برای پر انرژی بودن در طول روز

در گذشته گیر نکنید

بیایید قبول کنیم که همه ما بخشی از روزمان را در گذشته سیر می‌کنیم. فرقی ندارد این گذشته شامل خاطرات خوب باشد و لبخند به لبتان بیاورد یا خاطرات بد باشد و عصبانی‌تان کند، مهم این است که فکر کردن به گذشته باعث می‌شود بخش زیادی از انرژی ذهن شما در طول روز هدر برود. پس برای اینکه انرژی را به روزهایتان برگردانید و از این لحظه‌های غمگین خلاص شوید، فکر کردن به گذشته را متوقف کنید. هر زمان که احساس کردید در حال غرق شدن در خاطرات هستید خودتان را مشغول به کاری کنید که نیاز به فکر کردن یا تمرکز کردن داشته باشد. یادتان باشد تلویزیون دیدن یا گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی اوضاع را بدتر خواهند کرد.

عادت‌های روزمره‌ که انرژی شمار را هدر می‌دهند

دیر خوابیدن

تقریبا همه ما از مضررات دیر خوابیدن و البته دیر بیدار شدن مطلع هستیم و تاثیرات منفی مختلف آن را می‌دانیم. با این حال متاسفانه تبدیل به یکی از عادت‌های روزمره ما شده است. برخی فکر می‌کنند که با خوابیدن بیشتر در روز، می‌توانند خواب شبشان را جبران کنند، در حالی که مغز گول شما را نمی‌خورد. بی‌خوابی و دیر خوابیدن باعث می‌شود در طول روز مغر انرژی بیشتری برای تمرکز صرف کند و کاری که به طور معمول با انرژی کمتری انجام می‌شد، با دیر خوابیدن چندین برابر بیشتر انرژی مصرف می‌کند و در نتیجه شما یک روز کسل کننده و را تجربه خواهید کرد.

رژیم غذایی بد

رژیم غذایی تنها برای لاغر یا چاق شدن نیست. تمام افراد موفق در سبک زندگی خود، یک رژیم غذایی سالم دارند. رژیم غذایی سالم، شامل تمام مواد غذایی و خوراکی است که باید در طول روز به شما برسد. وقتی شما خودتان را تحت فشار رژیم‌های سخت یا پرخوری‌های بی‌رویه می‌گذارید، علاوه‌بر مشکلاتی که برای کلیه و کبدتان ممکن است پیش بیاید، کارایی فکرتان هم پایین می‌آید. در نتیجه انرژی بیشتری نسبت به معمول استفاده می‌کند تا بهره‌وری داشته باشد و در نهایت این شما هستید که روزهای بی‌حال و خسته‌ای را می‌گذرانید.

بیشتر بخوانید:   تغییر سبک زندگی برای بهبود سلامت روان

تلاش برای خوشحالی همه افراد

یکی از مخرب‌ترین عادت‌های روزمره این است که بخواهید همه افرادی که در زندگی‌تان هستند را خوشحال نگه دارید. این موضوع نه تنها انرژی روزانه شما را هدر می‌دهد، بلکه کم‌کم شما را تبدیل به فردی افسرده می‌کند. اینکه برای خوشحالی افراد تلاش کنید خیلی هم خوب است، اما قرار نیست در این راه از خودتان بگذرید. وقتی شما تمام روزتان را صرف خوشحال کردن دیگران می‌کنید، در پایان توانی برای توجه به خودتان و نیازهایتان ندارید و به طور ناخودآگاه از اینکه به نیازهایتان توجه نکرده‌اید، ناراحت می‌شوید.

از طرفی هم شما نمی‌توانید همه افراد را از خودتان راضی نگه دارید، در نتیجه در این بین همیشه افرادی هستند که از شما گله دارند این حس نارضایتی از خودتان و دیگران باعث می‌شود تا شما دائم با خودتان درگیر باشید و احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید. از آنجایی هم که تمام انرژی‌تان در طول روز را صرف دیگران کرده‌اید، نمی‌توانید حال خودتان را خوب کنید.

مغز را در حالت اتومات قرار دهید

یکی از عادت‌های روزمره که می‌تواند باعث هدر رفتن انرژی زیادی از ما شود، فکر کردن و تصمیم گرفتن در مورد مسايل ساده و بی‌اهمیت است. قبلا در میکرومقاله برای هر تصمیم‌گیری چقدر زمان صرف کنیم به این موضوع اشاره کردیم که فکر کردن زیاد روی یک تصمیم، البته اگر جزء تصمیم‌های مهم زندگی نباشد، می‌تواند انرژی شما و مغزتان را تا اندازه زیادی از بین ببرد. همچنین یک کار دیگر که تقریبا جزء عادت‌های روزمره همه ماست، زمان صرف کردن برای تصمیم‌گیری در مورد مسائل ساده است. مثلا شاید بیشتر از نیم‌ساعت فکر کنیم که کدام کفش را بپوشیم. این کار نه تنها شما را خیلی زود خسته می‌کند، بلکه قدرت تصمیم‌گیری مغز را کن کم کرده و در ادامه روز نمی‌تواند روی مسائل مهم تمرکز داشته باشد.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ کاری که باعث هدر رفتن زمان می‌شود