برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

معرفی و بررسی کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون

کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون، رمانی تاریخی از میکا والتاری است. اولین بار در سال ۱۹۴۵ به زبان فنلاندی و در ترجمه مختصر انگلیسی توسط نائومی والفورد منتشر شد. این رمان به عنوان “یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات فنلاند” شناخته می‌شود و تنها رمان فنلاندی است که در یک فیلم هالیوود در سال ۱۹۵۴ از أن اقتباس شده است. این کتاب اولین و موفق‌ترین رمان بزرگ تاریخی والتاری است که به او شهرت بین‌المللی بخشید. همچنین به دلیل دقت تاریخی بالای سطح زندگی و فرهنگ دوره به تصویر کشیده شده، شناخته شده است. در عین حال، پیام بدبینانه‌ای از یکسان بودن اساسی طبیعت معیوب انسان در طول اعصار دارد. با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا این کتاب خواندنی تاریخی را با هم بررسی کنیم.

قهرمان داستان کتاب سینوهه پزشک فرعون است که پس از سقوط و مرگ اخناتون، این داستان در تبعید را روایت می‌کند. جدا از حوادث در مصر، این رمان سفرهای سینوهه در سوریه تحت سلطه مصر در آن زمان (شام)، میتانی، بابل و کرت مینو را ترسیم می‌کند. شخصیت اصلی رمان به دلیل شخصیت در متن مصر باستان نامگذاری شده است که معمولا با نام داستان سینوهه شناخته می‌شود. داستان اصلی به زمانی بسیار قبل از داستان اخناتون مربوط می‌شود. این کتاب علاوه‌بر بررسی زندگی پزشک فرعون شما را با بسیاری از قوانین و شرایط زندگی مصریان آشنا می‌کند.

خلاصه داستان کتاب سینوهه

سینوهه، در سنین پیری در محل تبعید اجباری در ساحل دریای سرخ، از وقایع زندگی خود می‌گوید. لحن او بیانگر بدبینی، تلخی و ناامیدی است. او می‌گوید که انسان‌ها پست هستند و هرگز تغییر نخواهند کرد و او داستان خود را فقط به دلایل درمانی و به خاطر کاری که باید در منظره ناهموار و متروک کویر انجام دهد، می‌نویسد.
سینوهه زندگی خود را به عنوان یک کودک پیدا شده در یک قایق نی در نیل آغاز می‌کند و در قسمت فقیرنشین تبس بزرگ می‌شود. پدرخوانده او سنموت یک پزشک است و سینوهه تصمیم می‌گیرد در رکاب او قدم بگذارد. او به عنوان دستیار یک پزشک سلطنتی که پدر خوانده خود را می‌شناسد، مجاز است که از دربار بازدید کند و برای اولین بار با ولیعهد جوان دیدار می‌کند. سینوهه که بسیار تحصیل کرده است، یک کلینیک تاسیس می کند و برده حیله‌گر و سخنور کپتا را به دست می آورد، که در طول زندگی همراه و دوست نزدیک او می‌شود.

بیشتر بخوانید:   مهراز: مدیریت آسان کار‌ها با روش GTD از کتاب به انجام رساندن کارها دیوید آلن

در سوریه، مهارت پزشکی او باعث شهرت و ثروت‌اش می‌شود. در طی یک عملیات نظامی مصر در سوریه، او دوباره با «حرمت» مواجه می‌شود و به عنوان یک فرمانده نظامی مشغول به خدمت می‌شود. از این رو، سینوهه مامور می‌شود با هزینه خود در جهان شناخته شده سفر كند تا مشخص كند كه كشورهای مستقر چه پتانسیل نظامی دارند. سینوهه ابتدا به بابل سفر می‌کند و در آنجا به کار علمی می‌پردازد و با دانشمندان شهر معاشرت می‌کند. یک روز او را بر بالین پادشاه بیمار احضار می‌کنند، که موفق به درمان او می‌شود.

معرفی و بررسی کتاب سینوهه پزشک مخصوص فرعون
اگرچه والتاری از مجوزهای شاعرانه‌ای در تلفیق زندگینامه‌های سینوهه و اخناتون استفاده كرده است، اما به دلیل نگرانی در مورد صحت تاریخی توصیف دقیق زندگی مصر باستان، تحقیقات قابل توجهی را در این زمینه انجام داد. در سفرهای خود به کشورهای خارجی، او همیشه از نمایشگاه‌ها و موزه‌های محلی مصر بازدید می‌کرد. والتاری یادداشت نکرد، در عوض ترجیح داد همه این دانش گسترده را درونی کند. این کار به او اجازه می‌داد تا اطلاعات جمع شده خود را به راحتی در داستان درهم آمیزد. کتاب سینوهه نه تنها توسط خوانندگان، بلکه توسط مصر شناسان هم مورد ستایش قرار گرفته است.

در آوریل ۱۹۴۵والتاری به هارتولا سفر كرد و در آنجا شروع به نوشتن کتاب سینوهه کرد. پس از تجارب جنگ و ۲۰ سال تحقیق، شروع به نوشتن رمان کرد. یک حالت خوشبختی و عاشق بودن در حین کار برای والتاری ضروری بود.
نسخه خطی تکمیل شده، تقریبا یک هزار صفحه بود که در نیمه اول آگوست ۱۹۴۵توسط والتاری به WSOY تحویل داده شد. سردبیر، جلماری جونتتی، مطالب جسورانه آثار قبلی والتاری را دیده بود. با این حال، این بار ویرایشگر نیازی به اصلاح یا حذف کم و زیاد نداشت و در همان ماه چاپ شد.

بیشتر بخوانید:   معرفی کتاب خوب برای موفقیت

یک داستان جذاب

اگر از خواندن داستان‌های تاریخی و به خصوص داستانی در مورد مصر باستان با تمام حزئیاتش در طول قرن ۱۴ لذت می‌برید، باید کتاب سینوهه را بخوانید. در بیشتر موارد، این کتاب کاملا فریبنده و جذاب است و کاملا شما را غرق در داستان می‌کند، خصوصا پیوندی که بین شخصیت اصلی سینوهه و غلامش ایجاد شده است. داستان آنها به تنهایی ارزش خواندن دارد. بعضی از قسمت‌های کتاب تا حدودی تکراری و طولانی است و می‌تواند ناامید کننده باشد اما در کل با چندین شخصیت قوی در کل کتاب بسیار خوب نوشته شده است. سینوها یک رمان تاریخی قابل توجه است که عمدتا در زمان حکومت فرعون آخناتون، که سعی در پرستش توحیدی آتون داشت، در مصر باستان اتفاق افتاده است.
این کتاب زندگینامه پزشک فرعون است که برای تبدیل شدن به یک مشاور و دوست فرعون و پادشاه قیام می‌کند. سفرهای سینوهه اگرچه در قرن ۱۴میلادی در مصر اتفاق می‌افتد، اما یک داستان انسانی بی‌انتها را با تمام حماقت‌هایش ترسیم می‌کند. کتاب سینوهه واقعیت بی‌رحمانه تمدن بشری را نشان می‌دهد که در نهایت افراد ضعیف را تحت فشار قرار می‌دهند و فقرا هستند که همیشه رنج می‌برند.
در کتاب سینوهه آخناتون به عنوان یک رویاپرداز و بیننده آرمان‌شهر به تصویر کشیده می‌شود که کاملا با واقعیت ارتباط ندارد. همه نیت‌های او منجر به مرگ و فاجعه می‌شود. سینوهه دقیقا یک شخصیت دوست داشتنی نیست. او اغلب به عنوان ترسو، خودمحور و مغرور ظاهر می‌شود، همچنین به عنوان فردی است که به قیمت از دست دادن همه چیز سعی در انجام کار خوب دارد.

بیشتر بخوانید:   بهترین کتاب های خودشناسی از نظر سبکتو برای مطالعه