برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چه نوع کتاب روانشناسی می‌تواند به توسعه فردی ما کمک کند؟

کتاب روانشناسی همیشه یکی از کتاب‌های پرطرفدار در کتاب‌فروشی‌ها و همزمان تاثیرگذار در جامعه بوده است. این کتاب‌ها ذهن خواننده را به سمتی که می‌خواهند می‌برند و می‌توانند تغییراتی در زندگی و جامعه ایجاد کنند. به همین خاطر همیشه توجه خاصی به کتاب روانشناسی وجود داشته و افراد به دنبال کتاب‌هایی هستند که بتوانند تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کرده و به اهداف و خواسته‌هایشان برسند. اما قطعا همه کتاب‌های روانشناسی موجود در بازار را که نمی‌توان خواند. باید آنهایی را پیدا کرد که در زمینه توسعه فردی واقعا راهکارهای مفید و قابل اجرایی داشته باشند یا ذهن ما را بازتر و آماده‌تر کنند. با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا کتاب روانشناسی که می‌تواند به توسعه فردی ما کمک کند را با هم بررسی کنیم.

توسعه فردی چیست

ذات انسان به گونه‌ای است که همواره در طول دوران زندگی خود تمایل به رشد داشته و تلاش می‌کند زندگی‌اش را بهبود ببخشد. ثروت خود را افزایش دهد، به تناسب اندام بهتر و سلامتی بیشتر دست پیدا کند، با دیگران روابط فردی و اجتماعی مؤثری برقرار کند. اما نکته مهم اینجاست که اکثر ما انسان‌ها برای دستیابی به همه این‌ها، نمی‌دانیم که دقیقا چه کارهایی باید انجام بدهیم. به این میل به بهتر شدن در ذات انسان توسعه فردی می‌گویند که در واقع راه و مسیری است که انسان به آرزوهایی برسد که ممکن است فراموش کرده باشد.
توسعه فردی از گذشته در ادیان و فرهنگ‌های مختلف تا به امروز و در انواع کتاب روانشناسی مورد توجه بوده است. در ادیان و فرهنگ‌های کهن جهان با کارهایی مانند عبادت کردن، موسیقی، نوشتن و ورزش کردن سعی در افزایش کیفیت زندگی افراد داشتند. به عنوان مثال در چین باستان از ورزش‌هایی مانند یی وشو و تای‌چی چوآن برای بهبود کیفیت زندگی افراد استفاده می‌کردند که تکنیک‌های خاص خود را برای این کار داشتند.
در قرن حاضر و در دوران معاصر با پایه‌گذاری علمی به نام علم روانشناسی و ظهور افرادی مانند فروید، آدلر و یونگ دروازه‌های جدیدی از شناخت انسان از خودش به روی دنیا گشوده شد. در دوره‌های بعدی روانشناسانی به روی کار آمدند که بر خلاف روانشناسی رایج که به دنیال اختلالات و بیماری‌ها بود، به دنبال کشف تجربه‌های ذهنی مثبت و احساس خوب در انسان‌ها بودند که به روانشناسان مثبت‌گرا مشهور شده‌اند که امروزه شاهد انواع کتاب روانشناسی در این زمینه هستیم که در دسترس عموم قرار گرفته است و تمرکز بر جنبه‌های مثبت ذهن انسان دارد.

بیشتر بخوانید:   ۶ دلیل علمی برای کتاب خواندن

ویژگی‌های توسعه فردی

شادی، لذت، رضایت، سلامت، خوش‌بینی و.. از بحث‌های و موضوعات مهم در دوران معاصر بود که بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در انواع کتاب روانشناسی در مورد آن پرداخته شد. به خصوص در زندگی معاصر، که انسان غرق در استرس‌ها و آشفتگی‌های بسیاری است، توسعه فردی کمک می‌کند تا انسان بتواند برای خود زندگی بهتری خلق کرده و به موفقیت برسد.
همانطور که گفته شد توسعه فردی یک روش برای بهبود زندگی انسان است که فقط دوره زمانی خاصی را شامل نمی‌شود و در سراسر طول زندگی انسان کاربرد داشته و به بهبود زندگی کمک می‌کند. مهم‌ترین بخش آن رسیدن به شناخت از خود است تا از این طریق با آگاهی از استعدادها و پرورش آن‌ها به آرزو‌ها و موفقیت رسیده و در واقع به بهترینِ خودمان تبدیل شویم.
توسعه فردی بخش‌های زیادی دارد که عبارتند از:
• افزایش شناخت از خود
• بهبود مهارت‌ها و یادگیری‌های جدید
• شناخت استعدادها و نقاط قوت
• پیشرفت در زمینه شغلی و دستیابی به موفقیت
• شناخت توانایی‌های بالقوه
• بهبود سبک زندگی و بالاتر بردن کیفیت زندگی
• بهبود مدیریت زمان
• ارتقای سلامتی
• بالا بردن وضعیت ثروت و جایگاه اجتماعی
• رسیدن به آرزوها و خواست‌های قلبی
• بهتر شدن روابط اجتماعی و بالابردن هوش هیجانی
• رشد و توسعه هویت معنوی

معرفی کتاب روانشناسی در زمینه توسعه فردی

یکی از راه‌هایی که می‌توان به وسیله آن زندگی خود را بهبود داده و کیفیت آن را افزایش داد، خواندن و مطالعه کتاب روانشناسی در زمینه توسعه فردی و عمل به تکنیک‌ها و روش‌های ذکر شده در آن است. از آنجا که این مقوله در عصر حاضر در سراسر جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، با انبوهی از کتاب روانشناسی مواجه هستیم که به این موضوع و راه‌های رسیدن به موفقیت در زندگی پرداخته‌اند و این موضوع کار را برای انتخاب یک کتاب خوب و مفید بسیار سخت می‌کند.
برای رسیدن به آرزوها و بالابردن کیفیت زندگی باید به کتاب‌هایی مراجعه کرده و مطالعه کنیم که واقعا مفید و عملی باشد. به همین خاطر به چند کتاب روانشناسی مفید و کاربردی در زمینه توسعه فردی وجود دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:   چطور یک کتاب باز حرفه‌ای شویم و از مطالعه لذت ببریم

۱. کتاب روانشناسی کار عمیق

کتاب کار عمیق

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که موقع خواندن یک مطلب تمرکز ندارید، یا تمرکز لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه خود (شغلی یا درسی) را ندارید و لحظه‌ای تحمل دور شدن از گوشی موبایل را ندارید کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت یک کتاب روانشناسی مفید برای شما خواهد بود.
عصر ما عصر پریشانی فکر و کاهش تمرکز است که این کتاب کاربردی به بهبود در حوزه تمرکز بسیار کمک خواهد کرد. جمله کلیدی این کتاب این است که: در میان حواس‌پرتی‌ها استراحت نداشته باشید؛ بلکه در میان تمرکزها استراحت کنید. برای خواندن یا شنیدن این میکروکتاب اینجا را کلیک کنید.

۲. کتاب عادت‌های اتمی

کتاب عادت‌های اتمی

این عادت‌ها هستند که شخصیت و رفتار ما را شکل می‌دهند. در واقع انسان همان چیزی می‌شود که تکرار می‌کند و فعالیت‌های تکراری به عادت‌ها تبدیل می‌شوند. این کتاب روانشناسی برای ترک عادت‌های بد در زندگی و ایجاد عادت‌های خوب بسیار مفید و کاربردی است و یک گام مهم در بهبود کیفیت زندگی شما خواهد بود. جمله کلیدی این کتاب می‌گوید: اگر با تغییر عادت‌هایتان مشکل دارید، مشکل خودتان نیستید؛ مشکل سیستم شماست. میکروکتاب عادت‌های اتمی را می‌توانید در دو نسخه صوتی و نوشتاری در اپلیکیشن سبکتو یا اینجا دنبال کنید.

۳. کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

مارک منسون یک نویسنده جوان و روانشناس است که در مدت کوتاهی توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. لحن خودمانی و ساده این نویسنده باعث شده تا کتاب‌هایش طرفداران زیادی داشته باشد. او می‌گوید انسان برای خوشبخت بودن باید چیزهایی را حل کند. شادی چیزی نیست که به ما اعطا شود بلکه شادی نوعی عمل است و چیزی نیست که به یکباره و به صورت جادویی در زندگی ظاهر شود. در این کتاب با بیان بسیار ساده با واقعیت‌های زندگی روبرو خواهید شد تا بتوانید به سوی زندگی بهتر و موفقیت قدم بردارید. راز مسئله، حل کردن مشکلات است، نه نداشتن مشکل. برای خواندن این میکروکتاب و سایر میکروکتاب‌های مارک منسون اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:   معرفی کتاب جنایت و مکافات یکی از مشهورترین رمان‌های دنیا

۴. کتاب خودباوری در خلاقیت

کتاب رمز خلاقیت

این کتاب روانشناسی در زمینه توسعه فردی که توسط تام و دیوید کلی نگارش شده است به شما یاد می‌‌دهد که چطور بر ترس‌های خود غلبه کرده و فردی خلاق باشید تا به موفقیت دست پیدا کنید. در نظام آموزشی رسمی یکی از مهارت‌هایی که نادیده گرفته شده است خلاقیت است. درست متوجه شدید خلاقیت یک نوع مهارت است و قابل یادگیری است. استیو جابز گفته است: زندگی شما محدود است، پس با زندگی کردنِ زندگی کسی دیگر، آن را هدر ندهید. کتاب رمز خلاقیت هم یک کتاب روانشناسی است که به بروز خلاقیت در شما کمک می‌کند. این میکروکتاب جذاب را می‌توانید از اینجا بشنوید یا بخوانید.

۵. کتاب روانشناسی هفت قانون معنوی موفقیت

کتاب هفت قانون معنوی موفقیت

هفت قانون معنوی موفقیت، ۷ اصل مهم و کاربردی در مورد داشتن یک زندگی شاد و هدفمند را توضیح می‌دهد. این هفت قانون آنقدر ساده و قابل درک هستند که می‌توانید در تمام دوران زندگی خود و در هر شرایطی از آن استفاده کنید. با مطالعه این کتاب شما اندکی از پیچیدگی‌های ساختگی زندگی مدرن فاصله می‌گیرید و می‌توانید مدتی را به آرامش بگذرانید. آنچه در این آن می‌خوانید را به ذهن بسپارید و در هر فعالیتی که در طول روز دارید به کار بگیرید تا موفقیت واقعی را ببینید. این کتاب فوق‌العاده را در اپلیکیشن سبکتو یا در اینجا بخوانید و بشنوید.