برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور یک کتاب خوب برای مطالعه انتخاب کنیم؟

هر کتابی که با محتوای خاص خودش از نظر ما کتاب خوب است می‌تواند مطالبی را از دیدگاه نویسنده بیان کند که شاید هرگز به ذهن ما خطور نکرده باشد. شاید در ظاهر تعریف همه ما از کتاب همان تعریف ویکی‌پدیایی است: تعدادی کاغذ یا پوست که روی آن نوشته یا تصویر یا هر دو را دارد و معمولا از یک سمت محکم شده است. اما واقعا کتاب خوب برای شما چه معنی می‌‌دهد؟ دوستی می‌گفت مهم نیست به چه بهانه‌ای سراغ کتاب می‌روید، همین که سراغ آن را می‌گیرید و مطالعه می‌کنید آگاهیتان افزایش پیدا می‌کند و تجربه را بدون تجربه کردن یاد می‌گیرید. در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم روش‌هایی برای انتخاب کتاب خوب را معرفی کنیم. پس با من و سبکتو همراه باشید.

چطور مثل یک حرفه‌ای کتاب خوب بخریم؟

حوزه خرید کتاب خوب بسیار گسترده است از کتاب‌های رمان و شعر بگیر تا فلسفه و کتاب‌های تاریخی. اینکه شما در حوزه‌ای که در آن تخصص دارید کتاب خوب بخرید خیلی عالی است و قطعا نتیجه بهتری می‌گیرید اما همه ما در همه حوزه‌ها تخصص نداریم و قطعا دوست نداریم دائم در مورد یک موضوع تکراری بخوانیم، چرا که این موضوع به تنهایی می‌تواند علاقه به کتاب خواندن را تا حد زیادی کاهش دهد.

یکی از نتایجی که همه به آن معتقد بودند اشتراک تجربه‌ها بود. ابزارهای زیادی مثل شبکه اجتماعی goodreads.com هستند که می‌توانیم نظر یا تجربیاتمان در مورد کتاب خوب خاص را با همه به اشتراک بگذاریم و همین طور وقتی تصمیم به خواندن کتاب می‌گیریم با جست و جوی آن و خواندن نظرات قبل از خرید متوجه می‌شویم که این کتاب مناسب است یا نه.

بیشتر بخوانید:   معرفی کتاب دنیای سوفی به همراه خلاصه‌ای از آن

چطور کتاب ترجمه شده انتخاب کنیم؟

برای اینکه در مورد خرید کتاب‌هایی که ترجمه شده هستند تصمیم بگیرید و عذاب را جایگزین لذت مطالعه نکنید چند راهکار معرفی می‌کنم:

اگر علاقه‌مند به حوزه خاصی باشید احتمالا به این نتیجه رسیده‌اید که چند مترجم مشخص در این حوزه فعالیت می‌کنند با خواندن ۲ تا ۳ کتاب، خیلی سریع متوجه می‌شوید که ترجمه چه کسی روان‌تر و شیواتر است و از خواندن آن لذت می‌برید. اما اگر تازه می‌خواهید به جمع کتاب خوان‌ها بپیوندید بهتر است کمی در اینترنت جست‌وجو کنید و نظر چند نفر را بخوانید تا اولین کتاب‌هایتان نصفه نماند.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص ترجمه خوب وقتی هیچ شناختی از مترجم ندارید و از جست‌وجو در اینترنت هم نتیجه‌ای نگرفته‌اید، توجه به ناشر و ظاهر کتاب است. به نظر یکی از دوستان وقتی شما جلد خلاق و جالب در کنار یک صفحه بندی حرفه‌ای می‌بینید می‌تواند نشان دهنده این باشد که ناشر سعی در ارائه بهتر کتاب دارد و در نتیجه از یک مترجم حرفه‌ای هم استفاده کرده است. البته این موضوع همیشه هم صدق نمی‌کند و گاهی کتاب با یک جلد ساده چنان ترجمه روان و قوی دارد که تا کتاب تمام نشود آن را زمین نمی‌گذارید و نیمه رهایش نمی‌کنید.

تقریبا بیشتر ما تجربه کتاب‌هایی را داریم که نیمه خوانده‌ایم و دیگر آن را ادامه نداده‌ایم. گاهی نصفه خواندن کتاب احساس عذاب وجدانی به همراه خودش دارد که ما را از خرید کتاب بیشتر هم منع می‌کند و در نتیجه اوضاع بدتر می‌شود. اما در بین صحبت‌ها، یک نفر حرف جالبی زد و گفت: بعضی کتاب‌ها مثل ویتامین می‌مانند. به طور معمول هر روز همه ویتامین مصرف نمی‌کنند. مثلا فقط زمانی که بیمار هستیم و گاهی به تجویز پزشک ویتامین C می‌خوریم البته همیشه هم یک دراژه کامل از آن را نمی‌خوریم و گاهی باقی را برای سری بعد نگه می‌داریم.

بیشتر بخوانید:   ۴ راهکار مهم برای درس خواندن و لذت بردن از آن

یک نکته مهم هم همین است. اینکه اگر کتابی را نصفه خوانده و آن را رها کردید شاید مشکل شما نیستید و لازم نیست بابت این موضوع خودتان را سرزنش کنید. گاهی ذهنتان درگیر موضوع دیگری بوده و اجازه تمرکز به شما نمی‌داده است. گاهی هم به قول معروف حسش نبوده. البته این وضعیت می‌تواند برای افراد مختلف حالت‌های مختلف داشته باشد. مثلا بعضی افراد، برای اینکه این عادت را ترک کنند یک کتاب که دوست داشتند حتما بخوانند را انتخاب می‌کردند و اگر کتاب نصفه‌ای را تمام می‌کردند آن کتاب مورد علاقه را به خودشان جایزه می‌دادند. اما قبل از همه این کارها لازم است که یک کتاب خوب برای خواندن انتخاب کنیم. به همین خاطر سوال جدیدی مطرح شد.

میکروکتاب مطالعه، سر خط برای انتخاب کتاب خوب

راهنمای کاملی برای انتخاب کتاب و سبک مطالعه

انتخاب کتاب مناسب و در کل فرهنگ و سبک مطالعه از ابتدا برای گروه سبکتو مهم بود. در دورانی که هنوز میکروکتاب‌ها را ارایه نکرده بودیم به دنبال این سوال بودیم که چرا افراد کتاب کم می‌خوانند و مطالعه جایی در سبک زندگی امروزمان ندارد. برای همین در آن زمان پادپرس و کرسی یونسکو با همکاری سبکتو یک میزگرد مجازی برگزار کردند که افراد دغدغه‌های خود را درباره مطالعه و انتخاب کتاب خوب بیان کنند.

درنهایت همه این انتقال تجربه‌ها در میکروکتابی به نام میکروکتاب مطالعه سرخط منتشر شد. این میکروکتاب رایگان منتشر شده و رایگان هم باقی خواهند ماند تا همه افرادی که دوست دارند مطالعه را شروع کنند یا سبک مطالعه خود را تغییر دهند، بتوانند از آن استفاده کنند. برای دسترسی به این میکروکتاب رایگان کافیست اپلیکیشن سبکتو را برای اندروید یا آیفون نصب کنید و بدون ثبت‌نام از میکروکتاب رایگان مطالعه سرخط در کنار دیگر میکروکتاب‌ها و نانوکتاب‌های رایگان شده بهره ببرید.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ ترفند برای اینکه امسال مطالعه بیشتری داشته باشید