برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

کتاب تاریخی دوست دارید؟ این کتاب‌ها را از دست ندهید

کتاب تاریخی همواره طرفداران خاص خودش را داشته و معمولا اگر افراد به این حوزه علاقه‌مند نباشند، به ندرت پیش می‌آید که برای مطالعه، یک کتاب تاریخی انتخاب کنند. اما تاریخ همیشه پر از پندها و اندرزهایی است که افراد باهوش، دوست ندارند آن‌ها را از دست بدهند! شما با مطالعه کتاب تاریخی می‌توانید تجربیات گذشتگان را بدون دادن بهای آن بدست آورید و از تاریخ هم لذت ببرید. با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا برخی کتاب‌های تاریخی که شاید متفاوت از کتاب‌های تاریخی متداول باشند را بررسی کنیم.

انواع کتاب تاریخی

کتاب‌های تاریخی که اغلب شهرت پیدا می‌کنند، معمولا در دو قالب زیر نوشته می‌شوند:
• دسته اول کتاب‌هایی هستند که یکسری داستان‌های تاریخی را به ترتیب از ابتدا تا انتها (براساس زمان واقعه)، نقل می‌کنند.
• در دسته دوم، تحلیلی بر وقایع و اتفاق‌های تاریخی نوشته می‌شود که در گذشته اتفاق افتاده‌اند.
همان‌طور که احتمالا خودتان هم حدس می‌زنید در دسته اول، هیچ گونه تحلیلی روی رویدادها اتفاق نمی‌افتد و تنها نگاهی سلسه‌وار و خشک به همه وقایع صورت می‌گیرد. در واقع این کتاب‌ها، قضاوت را بر عهده ما می‌گذارند و تنها سعی بر این دارند که درک درستی از گذشته را به ما منتقل کنند، اما در دسته دوم کتب تاریخی چنین اتفاقی نمی‌افتد!

کتاب تاریخی که در آن تحلیل به کار رفته باشد با شیوه متفاوتی نگارش شده‌اند. در این کتاب‌ها سعی می‌شود که از دیدگاه نویسنده، مسائل و رویدادهای تاریخی تفسیر شوند. قبل از معرفی لیستی از کتاب‌ها، توصیه می‌کنیم که اگر علاقه‌مند به مطالعه دسته دوم هستید، حتما قبل از مطالعه یک کتاب در مورد نویسنده آن، تصمیم‌گیری کنید و بپرسید که آیا واقعا این نویسنده دیدگاه درستی به تاریخ دارد یا خیر؟

بیشتر بخوانید:   ۱۰ ترفند برای اینکه امسال مطالعه بیشتری داشته باشید

کتاب تاریخی خدایان جنگ: ژولیوس سزار و بروتوس

روایت داستانی، یکی از جذاب‌ترین شکل‌های کتب تاریخی است که می‌تواند نه تنها شما را سرگرم کند، بلکه به شما کمک کند که در مورد آن بخش از تاریخ اطلاعات خوبی هم بدست آورید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تنها بیان جزئیات تاریخی بخشی از وقایع، بدون یک شکل جذاب برای شما کسل کننده است، توصیه می‌کنیم که حتما کتاب تاریخی با شیوه روایتی داستانی را امتحان کنید.

کن ایگلدن، نویسنده معروف و سرشناس کتاب بی‌نظیر و جذاب «خدایان جنگ: ژولوس سزار و بروتوس» از سبک داستانی برای تعریف وقایع داستانی استفاده کرده ‌است. همان‌طور که احتمالا بارها شنیده‌اید، ژولیوس سزار، یکی از بهترین و مقتدرترین فرمانروایان جهان و یکی از بهترین پادشاهان روم بوده ‌است که جنگاوری را می‌توانید در خون او پیدا کنید. در این کتاب تمامی وقایع تاریخی مربوط به این بخش از تاریخ روم و زندگی ژولیوس سزار معرفی شده و مطمئنا از آن لذت می‌برید.

کتاب تاریخی دوست دارید؟ این کتاب‌ها را از دست ندهید

حرمسرای قذافی، کتابی زیبا از تاریخ معاصر

همیشه رهبران و دیکتاتورهایی در دنیا وجود داشته‌اند که افراد و مردم به خاطر ظلم و ستمی که از طرف آن‌ها جاری بوده، نفرت داشته‌اند. در میان کتاب‌هایی که در مورد این نوع از رهبران نوشته شده، حرمسرای قذافی، یک اثر جذاب تاریخی است که نشان می‌دهد، چگونه یک دیکتاتور می‌تواند بر این باور باشد که هیچ چیز و هیچ‌کس در برابر او، ارزش ندارد و همه باید در خدمت او باشند!

قذافی و حکومت نه چندان بلندش روی لیبی، داستان‌های جذابی دارد که در این کتاب به شیوه‌ای مستندگونه روایت شده ‌است و نشان می‌دهد که چطور دختری به نام ثریا به جرم زیبایی از یک زندگی عادی محروم شده و تبدیل به یک برده جنسی برای یک دیکتاتور می‌شود.

بیشتر بخوانید:   ۶ دلیل علمی برای کتاب خواندن

هزار فرسنگ تا آزادی، فرار من از کره شمالی

نام کره شمالی به عنوان یک کشور جهان سومی عقب افتاده که مملو از مشکلات است را زیاد شنیده‌ایم، اما احتمالا شما هم چیزی در مورد اثر زیبای یون سون کیم، شخصی که با فرار از این کشور، سعی داشت زندگی خود را عوض کند، نشنیده‌اید! این کتاب که در مورد تاریخ کره شمالی و سبک زندگی مردم آن نوشته شده‌ است، نشان می‌دهد که مردم این کشور حتی در مورد شرایط حاکم بر کشور خود، اطلاعات کافی ندارند که همین موضوع باعث می شود، آن‌ها برای گرفتن حق خود (که کمترین آن از بین رفتن فقر و گرسنگی است!)، فعالیت خاصی انجام ندهند.

بامداد اسلام

همان‌طور که احتمالا می‌دانید در زمان قرون وسطی، اسلام در خاورمیانه و شرق ظهور کرد. دکتر زرین کوب در کتاب بامداد اسلام که به عنوان یک کتاب تاریخی جذاب شناخته می‌شود، سعی کرده ‌است که اوضاع و احوال مکه و به صورت کلی تمام شبه جزیره عربستان را قبل از تولد پیامبر و پس از آن تا پایان حکومت امویان به خوبی بررسی کند. شما می‌توانید در این کتاب، یک شاهکار هنر نگارشی را ببینید که به خوبی تمامی جنبه‌های تاریخی این دوران را بررسی کرده ‌است.

امپراطوری مغول اثر زیبای مری هال

در قرن‌های سیزده و چهارده میلادی که قبایل آسیای میانه تحت رهبری فردی خون‌خوار به نام چنگیزخان متحد شدند، سرزمین‌های زیادی مورد قتل و تجاوز درآمدند! چنگیزخان که هیچ گونه تشکیلات اجتماعی را در میان مردم مغول نمی‌دید، با سازماندهی و متحد کردن مردم مغول در طی جنگ‌های داخلی، توانست به عنوان بزرگ‌ترین خان این کشور شناخته شود!

بیشتر بخوانید:   مهراز: مدیریت آسان کار‌ها با روش GTD از کتاب به انجام رساندن کارها دیوید آلن

در کتاب تاریخی امپراطوری مغول اثر مری هال، تمامی این وقایع به بهترین شکل ممکن بررسی شده‌اند. این کتاب تاریخی از ابتدای هجوم مغول به سرزمین‌های اطراف مغولستان تا افول و تجزیه این امپراطوری را بررسی می‌کند که خواندن آن برای افراد تاریخ دوست، احتمالا جذاب باشد.