برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مدیریت چیست و یک مدیر عالی چه وظایفی دارد

اینکه مدیریت چیست شاید به نظر سوال مهمی نباشد اما حقیقت این است که افراد بسیاری از وظایف واقعی مدیریت اطلاعی ندارند. وقتی صحبت از مدیریت می‌شود افراد زیادی هستند که دوست دارند شغل مدیریت داشته باشند. برخی از آنها فکر می‌کنند مدیر یک شرکت همیشه به مقدار زیادی پول دسترسی دارد و هر زمان که بخواهد سر کار می‌رود و کار زیادی هم به جز چند امضاء انجام نمی‌دهد. اما حقیقت این است که این تصویر فقط در سریال‌ها اتفاق می‌افتد و در واقعیت مدیر یک شرکت مانند ملوان یک کشتی در طوفان است. پس اصلا مدیریت چیست و مدیر چه وظایفی دارد؟ با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید.

مدیریت چیست

برای مدیریت تعریف‌های زیادی وجود دارد اما شاید بتوان آن را به طور کلی اینطور تعریف کرد: فرآیند به کارگیری مفید و اثربخش منابع مادی و انسانی. در واقع مدیر یک مجموعه نه تنها باید توانایی کار کردن در چند بخش را داشته باشد، بلکه باید همزمان چندین مسئولیت را هم به عهده بگیرد و البته باید توانایی هماهنگی افراد و بخش‌های مختلف را با هم داشته باشد. مدیر باید هدف اصلی سازمان را بداند و اگر نیاز بود این توانایی را داشته باشد که به سرعت آن را تغییر دهد. هنری فایول وظایف اصلی مدیریت را در ۵دسته کلی تعریف می‌کند: برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی، کنترل و رهبری. فایول باور دارد که مدیران در هر سطحی که باشند این وظایف را برعهده دارند و باید مهارت‌های لازم برای آن را داشته باشند.

اما پیتر دراکر، برجسته‌ترین نظریه‌پرداز مدیریت در جهان می‌گوید وظایف مدیریت در جهان امروز تغییر کرده و شامل این موارد است: بازاریابی، نوآوری، برنامه‌ریزی، سازماندهی، رهبری و استخدام است. نوآوری و استخدام با توجه به عصر ندرن اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده و می‌توان به خوبی در شرکت‌های تکنولوژی این موارد را نگاه کرد. مثلا شرکت نوکیا به این دلیل که نتوانست با نوآوری‌های جدید هماهنگی داشته باشد و بازاریابی خوبی روی محصولاتش انجام دهد، قدرت سابقش را از دست داد و تبدیل به یک شرکت معمولی شد. اما اپل با استفاده از نوآوی و استیو جابز با توانایی بازاریابی خود توانست این شرکت را به یک برند معروف و تاحدی لوکس در دنیا ثبت کند. پس می‌بینیم که مدیر می‌تواند با مهارت‌هایش یک شرکت را از اوج به فرش یا برعکس برساند. اما مهمترین وظایف مدیریت چیست؟

بیشتر بخوانید:   چطور ایده پردازی کنیم و انوع روش‌های ایده پردازی

برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی در مدیریت با برنامه‌ریزی روزانه متفاوت است. پس برنامه‌ریزی در مدیریت چیست در واقع مدیر یک مجموعه باید این توانایی را داشته باشد که برای آینده شرکت اهدافی تعیین کند و برای رسیدن به آن اهداف طرح‌ریزی کند. در این طرح‌ریزی باید همه جنبه‌های مختلف بررسی و راه‌حل‌هایی برای آنها در نظر گرفته شود. برنامه‌ریزی شرکت را در مسیر رشد قرار می‌دهد و باعث می‌شود کارکنان دقیقا بدانند که قرار است چه کاری انجام دهند و چرا آن وظایف را به عهده دارند. فرض کنید شما مدیریت یک شرکت را برعهده دارید. خب این شرکت قرار است به کجا برسد؟ چه کارهایی قرار است انجام دهد؟ آیا فعالیت‌هایتان را گسترش می‌دهید؟ شرکت شما چه بخش‌هایی دارد و هر کارمند قرار است چه کارهایی انجام دهند؟ چقدر قرار است حقوق دهید و چه میزان درآمد خواهید داشت؟ این درآمد از کجا تامین خواهد شد؟ همه این سوال‌ها باید از طریق برنامه‌ریزی پاسخ داده شوند.

مدیریت چیست و یک مدیر عالی چه وظایفی دارد

رهبری در مدیریت چیست

وقتی صحبت از مدیریت چیست باشد، رهبری یکی از اصول اولیه آن است. رهبری یک مجموعه اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند نقش اساسی در پیشرفت و موفقیت شرکت داشته باشد. رهبری یعنی اینکه شما بتوانید روی افراد نفوذ داشته باشید و آنها را به جهتی که می‌خواهید هدایت کنید. در واقع باید دقت کنید که رهبری به منزله مدیریت نیست و با آن تفاوت دارد. شما به عنوان رهبر سازمان بیشتر از جنبه‌های کاری و عملیاتی با خود افراد در ارتباط هستید و باید روی آنها متمرکز بمانید. رهبر یک مجموعه معمولا انگیزه کارمندان را بالا نگه می‌دارد. او مستقیما باید با افراد صحبت کند و حرف‌های آنها بشنود و نشان دهد که برای آنها ارزش قائل است. در مواقعی که درآمد شرکت خوب نیست یا دچار بحران و مشکلات شده است، رهبر شرکت باید وارد کار شود و با بالا بردن انگیزه کارمندان، به آنها نشان دهد که چقدر کارهایی که می‌کنند روی آینده شرکت تاثیر دارد و هر کدام از آنها به تنهایی می‌تواند مسیر موفقیت شرکت را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید:   ۵ درس مهم برای سرمایه گذاری با پول کم

کنترل

وقتی شما در راه رسیدن به اهداف‌تان هستید و شرکت را در مسیری که می‌خواهید مدیریت می‌کنید، باید از خودتان بپرسید وظیفه کنترل در مدیریت چیست . کنترل یعنی اینکه شما بررسی کنید که آیا در راه درستی قرار دارید؟ آیا همه چیز منجر به دستیابی شما به اهداف‌تان می‌شود و مهمتر اینکه چه اصلاحاتی برای رسیدن به اهداف می‌توان انجام داد. مثلا یک شرکت هواپیمایی در آمریکا متوجه شد که هزینه‌های بسیار بالایی دارد که اگر همین روش را ادامه دهد می‌تواند برای آینده شرکت خطرناک باشد. اما چه کاری می‌توانستند انجام دهند؟ آنها تصمیم گرفتند برای اینکه از رقبای خود عقب نیوفتند و همزمان صرفه‌جویی هم داشته باشند، ۲عدد زیتون از ظرف زیتون‌هایی که برای پذیرایی ارائه می‌دادند کم کنند. شاید این تصمیم خنده‌دار به نظر برسد اما همین اصلاح ساده باعث شد تا سرمایه خوبی به شرکت برگردد و با آن بخش‌های دیگر را توسعه دهند. گاهی اصلاحات کوچک می‌تواند تاثیرات بزرگی داشته باشد و این اصلاحات از طریق کنترل مشخص می‌شوند.

سازماندهی

وقتی در تعریف مدیریت چیست می‌گوییم فرآیند به کارگیری مفید، دقیقا به سازماندهی فکر می‌کنیم. شرکت‌های زیادی هستند که با اینکه بسیار بزرگ هستند، اما مدیریت آن نتوانسته به خوبی این وظیفه را انجام دهد. سازماندهی به این معنی است یک سلسله مراتب وظیفه‌ای و عملکردی درست در سازمان ایجاد کنید. یعنی مشخص کنید که سلسه مراتب در سازمان شما به چه ترتیبی است و هر فرد تا چه اندازه‌ای می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری داشته باشد. این وظیفه مدیریتی به شما کمک می‌کند که یک ساختار فعال و پویا داشته باشید و بتوانید به سرعت پیشرفت کنید. شرکت‌هایی مثل اپل یا گوگل را در نظر بگیرید، آنها نه تنها شرکت‌های بسیار گسترده‌ای هستند، بلکه هر سال هم برخی از شرکت‌های کوچک که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند را می‌خرند و به مجموعه‌شان اضافه می‌کنند. هماهنگ کردن این شرکت‌های و افزایش بهره‌وری آنها، به وسیله سازماندهی امکان‌پذیر می‌شود.

بیشتر بخوانید:   راهنمای راه اندازی کار در منزل