برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور با مثبت اندیشی به موفقیت در زندگی برسیم

مثبت اندیشی شاید در این روزها غیرقابل باورترین کار دنیا باشد. وقتی همه چیز به هم ریخته و هر روز شاهد سخت‌تر شدن زندگی هستیم، چطور می‌توانیم از مثبت اندیشی صحبت کنیم؟ خب این حرف‌ها تا حدودی درست است. اما آیا قرار است که اجازه دهیم زندگی همیشه همینقدر بد و وحشتناک ادامه پیدا کند و ما را همراه با خود بکشاند؟ قطعا نه. کسی که از شرایطی ناراحت باشد و نتواند آن را تحمل کند، آن شرایط را به هر نحوی که می‌تواند تغییر می‌دهد. پس اگر شما هم واقعا می‌خواهید تغییری در زندگی‌تان داشته باشید، مثبت اندیشی یک راه‌حل بدون هزینه و پرفایده است. با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا ببینیم چطور مثبت اندیشی روی زندگی ما تاثیر می‌گذارد و چطور آن را وارد زندگی کنیم؟

برای مثبت اندیشی روزتان را با جملات تاکیدی مثبت شروع کنید

مثبت اندیشی باید تبدیل به یکی از عادت‌های روزانه شما شود. صبح‌ که بیدار می‌شوید، اولین کاری که انجام می‌دهید چیست؟ شراغ تلفن همراه‌تان می‌روید؟ اخبار می‌خوانید؟ یا سریع برای رسیدن به محل کار آماده می‌شوید؟ خب اگر میکرومقاله عادت‌های صبحگاهی افراد موفق یا میکروکتاب صبح یک میلیونر را خوانده باشید، می‌دانید که این عادت‌ها، هیچ کدام توصیه نشده است.

در واقع برای اینکه مثبت اندیشی را وارد زندگی‌تان کنید و واقعا آن را تغییر دهید، لازم است که هر روز جملات مثبتی را با خودتان تکرار کنید. مثلا در میکروکتاب ۲۱روز تا رسیدن به تحول می‌خوانیم که برای هر روز در مورد یک موضوع خواص، عبارات تاکیدی وجود دارد که می‌توانید آنها را روی کاغذ بنویسید و جایی که هر روز صبح نگاه می‌کنید بچسبانید

بیشتر بخوانید:   ۸ راز موفقیت + فیلم

یادتان باشد که اگر با خودتان تکرار می‌کنید که «امروز روز فوق‌العاده‌ای برای من خواهد شد» همزمان نباید با خودتان فکر کنید که این چه خرف مسخره‌ای است هیچ وقت اوضاع خوب نخواهد شد. با این کار نه تنها تاثیر مثبت جملات را از بین می‌برید، بلکه طبق آنچه که هری کارپنتر در کتاب غول دورن گفته، ناخودآگاه شما عبارت دوم را باور می‌کند و طبق همان هم روز بسیار سخت و حتی افتضاحی را برای شما می‌سازد.

از حقایق فرار نکنید

مثبت اندیشی به این معنی نیست که خودتان را گول بزنید و چشم روی حقایق ببندید و فقط در ذهن‌تان همه چیز خوب و عالی باشد. در واقع مثبت اندیشی واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که شما نسبت به اطراف‌تان و آنچه پیش می‌آید، آگاهی کامل داشته باشید. به خصوص در مورد خودتان. انکار حقایق و اتفاقات بد که آنها را از بین نمی‌برد، بلکه برعکس یک روز که مجبور می‌شوید آنها را ببینید، با حجم انباشته‌ای از مشکلات مواجه می‌شوید که شاید نتوانید از عهده آنها برآیید.

درست است که مشکلات در زندگی وجود دارند و ما باید با آنها روبرو شویم، اما وقتی مثبت اندیشی داشته باشید، یاد می‌گیرید که به جای همراه شدن با آنها، با دیدن بخش‌های مثبت و درس گرفتن از شکست‌ها، راه موفقیت را هموارتر کنیم.

چطور با مثبت اندیشی به موفقیت در زندگی برسیم

به جای سرزنش کردن، به خودتان باور داشته باشید

معمولا همه ما عادت کردیم به محض اینکه در موضوعی شکست می‌خوریم یا به خوبی پیش نمی‌رویم، شروع به سرزنش کردن خودمان می‌کنیم و صدایی در ناخودآگاه‌مان تکرار می‌کند که «تو از اول هم توانایی انجام هیچ کاری را نداشتی» یا «تو همیشه یک آدم معمولی و بی‌خاصیت در زندگی می‌مانی و هر چه سرت بیاد حقت هست» برای اینکه مثبت اندیش باشید این مکالمات ذهنی را تمام کنید.

بیشتر بخوانید:   ۶ راز ثروتمند شدن از کتابی ۸۲ ساله!

سرزنش کردن خودتان که چیزی را درست نمی‌کند بلکه شرایط را برایتان سخت‌تر هم می‌کند. یادتان باشد که هیچ کس به اندازه شما در این دنیا قدرت تغییر شما را ندارد، پس به خودتان و توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید و باور کنید که هر کاری را می‌توانید انجام دهید. اگر یکبار شکست خوردید دلیل این نمی‌شود که هیچ کاری را نمی‌توانید انجام دهید. دوباره انجام دهید و آنقدر تکرار کنید تا بالاخره آنچه که می‌خواهید را بدست آورید. مثبت اندیشی یعنی باور داشته باشید که شما لایق بهترین‌ها هستید و می‌توانید آن را بدست آورید.

روابط‌تان را بازنگری کنید

افراد موفق توجه خاصی روی روابط‌شان دارند. آنها سعی می‌کنند اطرافیان‌شان را افرادی تشکیل دهند که بیشتر یا به اندازه آنها موفق هستند و همیشه از موفقیت صحبت می‌کنند. اصلا به همین دلیل هم است که می‌گویند موفقیت، موفقیت و پول، پول می‌آورد. چون این افراد در جمع‌های دوستانه و خانوادگی‌شان در مورد پول و موفقیت صحبت می‌کنند و حرف زدن از آن را پز دادن یا عیب نمی‌دانند.

در مورد مثبت اندیشی هم همینطور است. وقتی اطرافیان شما دائم از مشکلات صحبت می‌کنند و به شما یادآوری می‌کنند که زندگی هرگز خوب نخواهد شد، خب چه انتظاری دارید؟ برای اینکه مثبت اندیشی داشته باشید نگاهی به دوستان صمیمی و کسانی که زمان زیادی را با آنها می‌گذرانید بیندازید و ببینید آنها در مورد مثبت اندیشی چه چیزهایی می‌گویند. اگر لازم است، سعی کنید روابط‌تان با آنها را کاهش دهید و دوستان جدید و موفقی را جایگزین آنها کنید. کم‌کم متوجه می‌شوید که همه چیز برایتان تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید:   آیا ما وسواس فکری داریم؟ و چطور می‌توانیم آن را رفع کنیم

برای مثبت اندیشی اتفاقات خوب را یادداشت کنید

ذهن ما مقاومت عجیبی در یادآوری اتفاقات خوبی که برایمان افتاده دارد. مثلا اگر شما به باران نگاه کنید، ذهن بلافاصله خاطره روزی که زیر باران مانده بودید و بعد به شدت سرما خوردید را برایتان یادآوری می‌کند. پس برای اینکه مثبت اندیشی داشته باشید و بتوانید آن را در بلندمدت حفظ کنید، در پایان روز یک دفترچه یادداشت بردازید و تمام اتفاقات خوبی که آن روز تجربه کردید را بنویسید.

این اتفاق می‌تواند آشنا شدن با یک فرد جدید یا حتی خوردن غذای مورد علاقه‌تان بعد از مدت‌های طولانی باشد. وقتی شروع به نوشتن می‌کنید، کم‌کم ذهن‌تان هم عادت می‌کند که روی اتفاقات خوب تمرکز کند و آنها را به یاد بسپارد و به موضوعات ناراحت‌کننده بی‌توجه باشد یا زود آنها را فراموش کند.