برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

شخصیت کاریزماتیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد

شخصیت کاریزماتیک را احتمالا زیاد شنیده باشید. افرادی که به محض وارد شدن به یک جمع، نظر همه را به خودشان جلب می‌کنند و خیلی سریع روی افراد مختلف تاثیر می‌گذارند. معمولا دیگران در برخورد با این افراد فکر می‌کنند که آنها خیلی جذاب و خوش‌شانس هستند که چنین ویژگی دارند. اما حقیقت این است که همه می‌توانند شخصیت کاریزماتیک داشته باشند. با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا ببینیم شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد و چطور آنها را بدست آوریم.

کاریزماتیک کلمه‌ای یونانی به معنی موهبت است. اما تعریف‌های متفاوتی برای کاریزما وجود دارد اما ماکس وبر به عنوان گسترش دهنده و عنوان کننده نظریه کاریزما، آن را اینگونه تعریف می‌کند:

کاریزما در اصطلاح به خصوصیت کسی گفته می‌شود که به شخصه یا به عقیده دیگران، دارای جذابیت و تاثیرگذاری زیاد و قدرت رهبری فوق‌العاده است و شخصیت کاریزماتیک با استفاده از نیروی توانایی شخصی خود می‌تواند تاثیراتی عمیق و استثنایی روی دیگران داشته باشد.

اما برای داشتن شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشیم؟

زبان بدن داشته باشید

فردی که دارای شخصیت کاریزماتیک است، بدون اینکه با شما صحبت کند می‌تواند روی شما تاثیر بگذارد. این اتفاق با زبان بدن رخ می‌دهد. زبان بدن شما، احساسات و نظرتان را پیش از هر چیزی مشخص می‌کند. برای اینکه کاریزما داشته باشید باید صاف بیستید. وقتی فردی را می‌بینید هنگام صحبت با او مستقیم به چشمانش نگاه کنید و گاهی حرکات بدن او را تکرار کنید. این کار باعث می‌شود تا زودتر به شما اعتماد کند.

بلند صحبت کنید، البته نه آنقدر که شبیه به داد زدن به نظر برسد و نه آنقدر آرام که افراد برخی از صحبت‌های شما را نشنوند. سعی کنید همچنان که وضعیت بدنی‌تان را در حالتی ساده و صمیمی و راحت نگه می‌دارید، محکم باشید. همزمان به زبان بدن دیگران هم دقت کنید و ببینید که آنها هنگام صحبت با شما چگونه‌اند.

بیشتر بخوانید:   خودشناسی و روابط بهتر به کمک پنجره جوهری

برای شخصیت کاریزماتیک لبخند بزنید

لبخند مانند گرمایی است که می‌تواند سرمای بین شما و دیگران را از بین ببرد و آنها را به سمت شما جذب کند. وقتی لبخند می‌زنید در سمت مقابل این احساس را به وجود می‌آورید که با او احساس صمیمیت دارید و او می‌تواند به شما اعتماد کند. همچنین لبخند می‌تواند دیوار دفاعی طرف مقابل برای نزدیک شدن به شما را بشکند. برای این که شخصیت کاریزماتیک داشته باشید، وقتی وارد جمع می‌شوید، یک لبخند واقعی بزنید دقت کنید که مردم به خوبی تفاوت لبخند مصنوعی و واقعی را تشخیص می‌دهند. علاوه‌بر لبخند زدن، شوخ‌طبعی هم می‌تواند شخصیت کاریزماتیک شما را افزایش دهد. هرچند که در این مورد باید کاملا مراقب باشید تا کسی فکر نکند که توسط شما تمسخر می‌شود. شوخ‌طبعی باعث می‌شود تا دیگران خیلی زود به شما جذب شوند و چون با خندیدن از شما انرژی گفته‌اند، به زودی نمی‌توانند فراموش‌تان کنند.

شخصیت کاریزماتیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد

برای شخصیت کاریزماتیک شنونده فعال باشید

شخصیت کاریزماتیک یک شنونده فعال است. او به صحبت‌های دیگران به خوبی گوش می‌دهد و به آنها این احساس را می‌دهند که آنها و حرف‌هایشان مهم هستند. برای اینکه یک شنونده فعال باشید، هنگام صحبت کردن به چشمان طرف مقابل نگاه کنید البته مطمئن شوید که این کار باعث ایجاد سوء‌تفاهم در طرف مقابل نشود. بعد با استفاده از زبان بدن نشان دهید که به حرف‌هایش گوش می‌کنید، سرتان را تکان دهید و با او هم‌صحبتی داشته باشید.

همچنین برای اینکه کاریزماتیک باشید با هر فردی که صحبت می‌کنید، هم‌سطح او شوید. مثلا اگر با یک بچه کوچک صحبت می‌کنید، سعی کنید با زبانی که او متوجه می‌شود با او صحبت کنید و اگر با رئیس یک بخشی هم‌صحبت شدید سعی کنید نشان دهید که به جایگاه او احترام می‌گذارید و در همان سطح و حتی اگر می‌توانید با همان نگرانی‌ها صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:   عادت‌هایی که زندگی شما را دگرگون می‌کنند

افراد را به یاد بسپارید

اینکه افرادی که قبلا دیده‌اید را به نام صدا کنید و نشان دهید که آنها را به یاد می‌آورید، تاثیر بسیار زیادی روی آنها دارد. فکر کنید که خودتان قبلا در یک فروشگاهی با یک فروشنده هم‌صحبت شدید و بعد از مدتی که دوباره به آنجا می‌روید، فروشنده بلافاصله پیش شما می‌آید و می‌گوید «سلام سارا خیلی خوشحالم که دوباره می‌بینمت» آن وقت احتمالا این احساس در شما ایجاد می‌شود که «اوه، من فرد مهمی هستم».

دقیقا همین احساس در دیگران هم ایجاد می‌شود وقتی آنها را بلافاصله می‌شناسید و نام‌شان را صدا می‌زنید. در برخی فرهنگ‌ها صدا زدن نام کوچک افراد شاید خیلی محترمانه نباشد، بنابراین شما می‌تواند نام‌خانوادگی آنها را به پاد بسپارید و اگر آنها را در جایی دوباره دیدید، بلافاصله صدایشان کنید. یادتان باشد تظاهر به اینکه فردی را نمی‌شناسید، نه تنها خوب یا باکلاس نیست، بلکه بسیار بی‌ادبانه هم است و باعث می‌شود افراد به شما هم احترام نگذارند.

مهارت‌ها و دانش‌تان را افزایش دهید

یکی از ویژگی‌های مهم افراد کاریزماتیک، میزان اطلاعات و آگاهی آنهاست. آنها می‌توانند تقریبا در هر بحث و صحبتی شرکت کنند و به درستی اظهارنظر کنند. بنابراین از هر فرصتی برای مطالعه و یادگیری استفاده کنید. کتاب‌های صوتی یکی از بهترین ابزارها برای یادگیری در هر شرایطی هستند. از زمان آزادتان برای یادگیری‌های آنلاین استفاده کنید. سعی کنید علاوه‌بر افزودن مهارت در زمینه‌های کاری‌تان، در مواردی که مورد علاقه‌تان است هم چیزهای جدیدی یاد بگیرید.