برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت چیست و چطور به موفقیت کمک می‌کند

شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت، نه تنها یکی از رشته‌های پرطرفدار علم روانشناسی است، بلکه در بین مردم عادی هم طرفداران زیادی دارد. بسیاری از مدیران منابع انسانی امروزه از افراد می‌خواهند تا برخی از تست‌های شخصیت شناسی را انجام دهند تا براساس آن تصمیم بگیرند که آیا فرد مناسبی برای شغل مورد نظر هست یا نه. اما آیا واقعا این تست‌های شخصیت شناسی روی انتخاب‌های ما باید تاثیر داشته باشد؟ و اصلا آیا آنها منبع علمی دارند و به موفقیت ما کمک می‌کنند؟ با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید:

شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت، در واقع در مورد شخصیت ما صحبت می‌کند و شخصیت، همان چیزی است که ما را به دیگران معرفی می‌کند. شخصیت شما دربرگیرنده تمام عادت‌ها و رفتارهای شماست و همان چیزی است که نشان می‌دهد آیا شما می‌توانید به خواسته‌ها و اهداف‌تان برسید یا نه. همچنین معمولا بیشتر ویژگی‌های ما از نظر روانشناسی در شخصیت ما دسته‌بندی می‌شود، مثل خجالتی بودن، اجتماعی بودن و ثابت قدم بودن و… از سمت دیگر شناخت شخصیت دیگران می‌تواند روی آینده و موفقیت ما تاثیرگذار باشد.

شخصیت شما چگونه است

یکی از سوالات مهمی که باید از خودتان بپرسید این است: «شخصیت من چگونه است؟» پاسخ این سوال به شما کمک می‌کند تا بهترین راه را برای رسیدن به اهداف‌تان پیدا کنید. در واقع پاسخ درست به این سوال می‌تواند آینده کاری شما را هم تضمین کند. چطور؟ فرض کنید که شما به دنبال شغل پردرآمدی هستید و فکر می‌کنید که فروشندگی می‌تواند برایتان یک گزینه بسیار عالی باشد، از طرفی یکی از دوستان‌تان هم مشغول این کار است و شما می‌بینید که هر روز پیشرفت می‌کند. اما وقتی شما کارتان را به عنوان فروشنده شروع می‌کنید نه تنها هیچ پیشرفتی ندارید، بلکه اوضاع روز به روز بدتر هم می‌شود، چرا؟ چون شما یک شخصیت درون‌گرا و خجالتی دارید که نمی‌توانید به خوبی با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

بیشتر بخوانید:   افزایش بهره وری بدون کار بیشتر در یک برنامه ۵ مرحله‌ای روزانه

برعکس این موضوع هم اتفاق می‌افتد، کار شما به گونه‌ای است که با دیگران ارتباط زیادی ندارید و معمولا در یک اتاق تنها هستید، در حالی که شخصیتی اجتماعی و برون‌گرا دارید. بعد از مدتی احساس می‌کنید که دچار افسردگی شدید و نمی‌توانید به خوبی کار کنید و در نتیجه شغل‌تان را از دست می‌دهید و این احساس در شما ایجاد می‌شود که در هیچ کاری نمی‌توانید موفق شوید. در حالی که واقعا اینطور نیست. شخصیت شناسی به شما کمک می‌کند تا خود واقعی‌ و ویژگی‌هایتان را پیدا کنید و براساس آنها عمل کنید.

شخصیت شناسی در کسب‌وکار

شاید امروزه یکی از مهمترین کاربردهای شخصیت شناسی در بین مدیران‌عامل و مدیران منابع انسانی باشد. آنها به واسطه استفاده از تست‌های شخصیت شناسی مختلف، شخصیت افراد را تا حدودی مشخص می‌کنند و می‌بینند که آیا فرد برای آن جایگاه شغلی مناسب است یا نه. اگر شما به خوبی از ویژگی‌های شخصیتی خود آگاه باشید، آنگاه می‌توانید بهترین انتخاب در میان کسب‌وکارهای مختلف را داشته باشید و در نتیجه به نتایج دلخواه‌تان برسید. مثلا اگر شما فردی ریسک‌پذیر هستید و خلاق هستید و روابط اجتماعی خوبی دارید، احتمالا راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان می‌تواند یک گزینه عالی برای شما محسوب شود و به موفقیت برسید.

شخصیت شناسی یا روانشناسی شخصیت

انواع تست‌های شخصیت شناسی

روانشناسان مختلفی روی موضوع شخصیت شناسی تمرکز داشتند و برخی از آنها تست‌های مختلفی هم برای این موضوع ایجاد کرده‌اند. اما برخی از معروف‌ترین آنها تست MBTI که معمولا در کسب‌وکار بیشتر استفاده می‌شود یا تست NEO یا BIG5 است. هر کدام از این تست‌ها بخش‌های مختلفی از شخصبت را مورد بررسی قرار می‌دهند. مثلا تست شخصیت شناسی MBTI ویژگی‌های کلی شامل این موارد است:

بیشتر بخوانید:   چطور از دیگران استرس نگیریم؟

۱. برونگرا یا درون‌گرا

۲. شهودی یا حسی

۳. احساسی یا منطقی

۴. قضاوتی یا ادراکی

تیپ شخصیت افراد را با ترکیب این ۴مورد کلی، به ۱۶ دسته تقسیم می‌کند که به اختصار ترکیب‌هایی مانند INFP, ISTJ. ESTP, ENTP را می‌سازند. هر کدام از این تیپ‌های شخصیتی ویژگی‌هایی منحصر دارند که دانستن آنها به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در مورد خودتان و آینده‌تان بگیرید.

تست شخصیت شناسی NEO یا BIG5 افراد را به ۵ دسته تقسیم می‌کند:

۱. وجدانی یا مسئولیت‌پذیر

۲. برونگرا

۳. روان رنجور یا نروتیک

۴. اشتیاق داشتن به تجارب جدید

۵. سازگار و موافق بودن

این تست برخلاف تست MBTI دسته‌بندی‌های ترکیبی ندارد و خودش را به همین ۵ ویژگی محدود می‌کند که هر کدام ویژگی‌های فردی افراد را نشان می‌دهد و با بیان خصوصیت‌های کلی در مورد هر دسته، به شما کمک می‌کند تا بهتر خودتان را بشناسید و تصمیم بگیرید.

آیا تست‌های شخصیت شناسی واقعا کاربردی هستند؟

خب حقیقت این است که شما نباید تمام تمرکزتان را روی این تست‌ها معطوف کنید و همه تصمیماتتان را براساس نتایج این تستها بگیرید. شخصیت شما منحصر به‌فرد است و فقط خودتان هستید که می‌توانید کشفش کنید. اما برخی از این تست‌ها می‌توانند به شناخت بهتر خودتان کمک کنند و وقتی خودتان را بهتر بشناسید، می‌توانید تصمیمات بهتری هم برای زندگی‌تان بگیرید. یادتان باشد که هیچ ویژگی و خصوصیتی بد نیست، فقط کافی است که آنها بشناسید و بهترین استفاده را از آنها در جهت رسیدن به اهداف‌تان ببرید.

اولین قدم در شناخت خود

در تست‌هایی که معرفی کردیم سوال‌هایی شاید پرسیده شود که واقعا جوابش را ندانید و در نتیجه نهایی که می‌گیرید تغییر ایجاد کند. برای رفع این مشکل ابتدا باید شناخت کاملی از خودتان داشته باشید و بدانید که دقیقا چه کسی هستید! شاید تعجب کنید اما ما متاسفانه شناخت کاملی از خودمان نداریم و این برای آینده و موفقیت ما یک نمره منفی محسوب می‌شود برای همین پیشنهاد می‌کنیم حتما میکروکتاب من چه کسی هستم از مارک منسون را بشنوید یا بخوانید تا با تامل بیشتر بتوانید خودتان را بیشتر بشناسید.

بیشتر بخوانید:   راهکارهایی برای بالا نگه داشتن انگیزه در راه رسیدن به اهداف