برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۱۰ کار ساده روزمره برای داشتن زندگی شاد

زندگی شاد چیزی است که همه ما می‌خواهیم، به خصوص در این روزها که با کرونا و اتفاقات مختلف در سراسر دنیا احاطه شدیم، زندگی شاد می‌تواند روحیه تازه و انرژی مثبتی برایمان ایجاد کند. وقتی شاد هستیم، به قولی دنیا بر وقف مرادمان می‌شود و همه اتفاق‌های خوب برایمان رخ می‌دهد. در حقیقت شاد بودن باعث می‌شود که شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید و در نتیجه دنیا به این احساس شما پاسخ می‌دهد و دائم اتفاقات خوب هم برایتان پیش می‌آید. اما زندگی شاد داشتن در این روزها سخت و گاهی دست نیافتنی به نظر می‌رسد. در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم ۱۰ کار بسیار ساده‌ای که می‌تواند روی شاد شدن زندگی شما تاثیر داشته باشد را بررسی کنیم. یادتان باشد که شاید این کارها بیش از حد ساده باشند اما همین کارهای ساده هستند که باعث ایجاد تغییرات بزرگ می‌شوند. پس با ما همراه باشید.

مسواک بزنید

بله! اشتباه نکردید،شاید باور کردنی نباشد اما واقعا کاری که تقریبا همه آن را  طبق عادت و بدون فکر خاصی انجام می‌دهیم، باعث شادتر شدن زندگی می‌شود. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که حداقل باید روزی دو بار مسواک زد و یکبار از نخ‌دندان استفاده کرد تا از پوسیدگی و خراب شدن دندان‌ها جلوگیری کرد.

اما دانشمندان طی تحقیقاتی متوجه شدند که مسواک‌زدن به خصوص در ابتدای صبح، علاوه‌بر از بین بردن ۳۰ باکتری دهان، شما را سرحال می‌کند و رخوت و خواب‌آلودگی را از بین می‌برد و  در نتیجه ذهن شما به طور ناخودآگاه از غر زدن جلوگیری می‌کند و روی چیزهای مثبت‌تر متمرکز می‌شود و در نهایت لبخند روی لبتان می‌نشید و زندگی شاد می‌شود.

در آینه به خودتان لبخند بزنید

چه اتفاقی بهتر از دیدن لبخند خودتان در آینه؟ برای ۱۰ثانیه همه اتفاق‌ها و مشکلات را فراموش کنید و به خودتان در آینه نگاه کنید و فارغ از هر ایرادی که می‌بینید به خودتان لبخند بزنید. البته در عمل آنقدرها هم ساده نیست چرا که معمولا وقتی ما در مقابل آینه قرار می‌گیرید ناخودآگاه ذهن فقط نکات منفی را برایمان بزرگ می‌کند و در نتیجه لبخندی روی لب‌مان نمی‌نشیند. اما با تکرار و تمرکز می‌توانید همه چیز را تغییر دهید. شما لایق داشتن زندگی شاد هستید، وقتی می‌توانید با لبخند به خودتان آن را بدست آورید چرا دریق کنید؟ می‌توانید این کار را بعد از مسواک زدن انجام دهید تا هم از دیدن لبخند و هم دیدن دندان‌های سفیدتان لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:   افزایش بهره وری بدون کار بیشتر در یک برنامه ۵ مرحله‌ای روزانه

دکتر Robert Zajonc روانشناس معروفی که در زمینه حالت‌های مختلف چهره و تاثیرات آن روی رفتار واقعی افراد تحقیق کرده است، باور دارد افرادی که روزی ۱۰ثانیه به خودشان لبخند می‌زنند، زندگی شاد دارند و با دیگران مهربان و محبوب‌تر هستند و در نتیجه روابط زیادی دارند و فرصت‌های کسب درآمد بیشتری هم برایشان فراهم می‌شود.

سخت‌ترین کار روزتان را انجام دهید

قبلا در میکرومقاله یک روز پر بار برای شما اشاره کردیم که افراد موفق در ابتدای هر روز لیستی از کارهایی که باید انجام دهند می‌نویسند. سخت‌ترین کار روزتان را  پیدا کنید و قبل از هر کاری آن را انجام دهید. باید با یک مشتری ناراضی صحبت کنید؟ باید یک گزارش برای رئیستان حاضر کنید؟ فرقی نمی‌کند چه کاری است فقط قورباغه‌تان را قورت دهید. بعد از انجام آن خواهید دید که چه احساس خوبی دارید و خودتان را قدرتمندتر احساس می‌کنید و تکرار این احساس خوب در هر روز باعث می‌شود زندگی شاد را تجربه کنید.

تخت‌تان را مرتب کنید

به پایان رساندن یک کار احساس خوبی دارد و باعث می‌شود انرژی مثبت خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. حالا چی بهتر از اینکه این که کار بسیار راحت باشد؟ شاید جالب باشد بدانید که ساده‌ترین کاری که در طول روز انجام می‌دهید، به زندگی شاد شما کمک می‌کند. مرتب کردن تخت یا جمع کردن رخت‌خوابتان علاوه‌بر اینکه فعالیت سبکی برای ابتدای صبح است، باعث می‌شود تا ذهنتان از اینکه کاری را انجام داده‌اید احساس شادی در شما ایجاد کند. ژنرال ویلیام اچ.مک‌ریون، نویسنده کتاب رختخوابت رو مرتب کن در این کتاب از اهمیت این عادت ساده برای سربازان آمرکایی در پادگان‌ها صحبت‌های جالبی کرده است و معتقد است که همه چیز از همین عادت ساده شروع می‌شود. میکروکتاب صوتی و نوشتاری رختخوابت رو مرتب کن را می‌توانید در سبکتو بخوانید و بشنوید.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ نکته برای یک صبح پر انرژی و موفق

مدیتیشن کنید

مراقبه یا مدیتیشن به شما کمک می‌کند که ذهنتان را از تمام ناراحتی‌ها و اضطراب‌ها دور کنید و پرانرژی شروع کنید. کافی است هر روز به خصوص صبح و شب حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای آن وقت بگذارید تا معجزه آن را در زندگی احساس کنید. زندگی شاد در اثر احساس خوب شما نسبت به خودتان و دور بودن ذهنتان از استرس به وجود می‌آید.

از میکرومقاله جطور مراقبه کنیم استفاده کنید و یک مدیتیشن ساده اما تاثیرگذار را امتحان کنید.

۱۰ کار ساده روزمره برای زندگی شادتر

شکرگزار باشید

کمی با خودتان روراست باشید، قطعا جایگاهی که الان دارید آرزوی افراد بسیاری است. بله درست است که باید همیشه به دنبال پیشرفت و بهتر شدن باشید اما لازم است که هر روز بابت هر چیزی که دارید قدردانی کنید. هر روز صبح به خاطر آنچه که انجام می‌دهید شکرگزار باشید. از کسانی که حضورشان در زندگی‌تان تاثیرگذار است تشکر کنید و ببینید که چقدر زندگی شادتری خواهید داشت.

پادکست گوش دهید

اکثر ما به گوش دادن به موسیقی عادت داریم. اما روزی چندتا پادکست گوش می‌کنیم؟ پادکست‌ها تنوع نسبتا خوبی در موضوعات مختلف دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا در هر زمان و مکانی بتوانید مطالب جدید یاد بگیرید. سعی کنید کم‌کم پادکست را جایگزین موسیقی کنید و دانش‌تان را افزایش دهید.

همچنین می‌توانید در کنار پادکست از کتاب‌های صوتی هم استفاده کنید تا لذت کتاب خواندن را به سبک دیگری تجربه کنید. نسخه صوتی میکروکتاب‌ها بهترین گزینه برای شروع است. دارن هاردی در کتاب اثرمرکب می‌گوید که هر زمان که رانندگی می‌کند به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهد و به طور میانگین دانشی که در طول سال دریافت می‌کند معادل ۲ترم دانشگاه است.

هر روز یک کار ترسناک انجام دهید

برای هر کدام از ما کارهایی وجود دارند که انجام آنها بسیار سخت است، در حالی که ممکن است برای دوستمان بسیار راحت باشد. مثلا برای برخی افراد، تماس تلفنی سخت است در حالی که ممکن است برای برخی دیگر تنها رفتن به یک جای جدید ترسناک باشد. با خودتان قرار بگذارید که هر هفته یک کاری که از انجام آنها می‌ترسید را انجام دهید. مثلا یک هفته به یک غریبه در مترو سلام کنید. یک روز تنهایی به کافه‌ای بروید و یک نوشیدنی سفارش دهید و… شاید در ابتدا سخت باشد اما تکرار آن به شما این احساس را القا می‌کند که قدرت انجام هر کاری را دارید و همین احساس لبخند بر لبانتان می‌نشاند و در نتیجه زندگی شاد را تجربه می‌کنید.

بیشتر بخوانید:   ۶ ویژگی که نشان می‌دهد شما یک زندگی سالم دارید

کار جدیدی انجام دهید

یکی از مهمترین دلایل شادی، نبودن روزمرگی و کارهای تکراری است. به راحتی می‌توانید با انجام چند کار ساده اما جدید، این روزمرگی را از بین ببرید. مثلا یک مسیر جدید پیدا کنید. این مسیر می‌تواند در راه خانه تا محل کار یا دانشگاه‌تان باشد. وقتی چنین تصمیمی بگیرید احساس مقاومت خواهید داشت. احتمالا با خودتان می‌گویید “حالا امروز خسته‌ام و یک روز دیگر امتحان می‌کنم”. یا بگویید “همین مسیر خوب است دیگر نیاز به چیز جدیدی نیست”. به این مقاومت‌ها توجه نکنید. انجام کارهای جدید، حتی اگر ساده و کوچک باشند، زندگی شادی را برایتان می‌سازد.

زندگی شادتر با نوشتن

در میکرومقاله کارهایی که باید در آخر هفته انجام دهید اشاره کردیم که نوشتن چقدر مهم است. در پایان هر روز هر احساس یا فکری که نسبت به آن روز داشته‌اید را بنویسید. نوشتن باعث می‌شود تا انرژی و احساسات منفی از ذهنتان خارج شده و در نتیجه ذهنتان آرام می‌شود. این آرامش به شما این امکان را می‌دهد تا به دنبال زندگی شاد باشید و احساس خوب، تاثیر خودش را خواهد گذاشت. نوشتن شما را سبک می‌کند و می‌توانید یک لبخند از روی رضایت به خودتان بزنید و از احساس رضایت نسبت به خودتان لذت ببرید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://www.businessinsider.com/easy-habits-you-can-practice-every-day-2016-3″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]businessinsider[/stag_button]