برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چشیدن طعم شیرین زندگی خوب با توسعه‌ی فردی و موفقیت

صرف نظر از شخصیت، شغل و یا شرایط زندگی، همه‌­ی ما تشنه‌­ی موفقیت، پیروزی و در نهایت زندگی خوب هستیم! در واقع شاید طعم منحصر به‌فرد پیروزی و داشتن زندگی خوب، تنها مزه‌ای باشد که به ذائقه‌­ی همه­‌ی ما آدم­‌ها خوش می‌­آید. ما یک غریزه‌­ی ذاتی برای توسعه‌­ فردی­مان داریم. اینکه هر­روز ما زیباتر از دیروز باشد؛ اینکه با پیمودن­ قله‌­های زندگی، در یک هوای دلپذیر نفس بکشیم. این‌ها رویایی هستند که هر یک از ما چندین بار در ذهنمان مرور کرده‌ایم. گرچه توسعه‌ی فردی و زندگی خوب منوط به دانستن چند نکته اساسی است. برای شناخت این نکته‌ها با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید.

قوانین بازی و برد در خود زندگی خوب جای دارد. بله، درست متوجه شدید! زندگی خوب هم یک بازیست و با قوانینی مخصوص به‌­خود. تنها کافیست قوانین آن را خوب به‌­کار ببندیم تا بتوانیم یک دریچه از سرزمین رویاهایمان به دنیای واقعیت باز کنیم! در ابتدا باید یک مسیر برای زندگی خوب خود تعیین کنیم. فرقی نمی‌کند که شما مسیر رسیدن به زندگی خوب از طریق توسعه فردی را پیدا می‌کنید یا مجبور می‌شوید آن را بسازید. هر روشی را که در نهایت انتخاب کنید باید قوانین زیر را در نظر بگیرید:

مسئولیت‌­پذیر باشیم تا بتوانیم همه چیز را در زندگی خوب خودمان کنترل کنیم

اولین قاعده­‌ی بازی این است که یاد بگیریم تقصیر­ها را به گردن دیگران نیاندازیم. مسئولیت اقدامات ما، به ­عهده­ خودمان خواهد بود. تا زمانیکه از مواجهه با نتایج اعمال خود فرار می‌­کنیم، نباید انتظار بهبودی در روند کارهایمان و داشتن زندگی خوب را داشته باشیم. هر کس زمانی که بدون شرم و البته ترس با عواقب کار خود مواجه شود، یک قدم در جهت توسعه‌ی فردی خود، به جلو رفته است.

بیشتر بخوانید:   چرا کارهای ساده تبدیل به کارهای سخت می شود؟

برای زندگی خوب یکبار برای همیشه از شر نگرانی خلاص شویم

برای اینکار، باید به­ سراغ منشا نگرانی­‌هایمان برویم و آن­ها را از چشمه بخُشکانیم. وقتی قصد سفر می­‌کنیم، بلافاصله باید از سلامت ماشین خود مطمئن بشویم. زیرا اگر نقص فنی‌­ای در ماشین باشد، به مقصد نخواهیم رسید. با کوله‌­باری از ترس و اضطراب هم، به عاقبت خوش و زندگی خوب نخواهیم رسید.

تصور کنید که کسی کوله‌­­پشتی شما را از سنگ­‌های درشت و سنگین پر کرده باشد. دیر یا زود می‌­فهمید که جز با تخلیه‌­ی آن­ها، قادر به حرکت و ساختن زندگی خوب نیستید. یاد بگیریم وقتی قرار است با وضعیت نا­بسامان امروزمان مواجه شویم، نباید خود را در دریای نگرانی‌­ها غرق کنیم. بیایید مثل یک کوهنورد، با یک افق دید باز و یک لبخند پیروزمندانه به‌­سوی دشواری­‌ها برویم. یا اینکه راز پرواز را از پرنده‌­ها بیاموزیم. هر پرنده­‌ای این را می­‌داند که راه پریدن، سبک بالی­ست!

چشیدن طعم شیرین زندگی خوب با توسعه‌ی فردی و موفقیت

اهداف ملموس، نه­ تنها باور­پذیرند؛ بلکه دست­‌یافتنی هم هستند

دقت کنید که اهدافتان را از فیلتر واقعیت عبور دهید. اهداف شما در زندگی خوب باید کاملا ملموس باشند. حقیقت ساده­‌تر از آن است که فکرش را می‌­کنید:

اگر چیزی اساسا قابلیت لمس شدن را ندارد، چگونه می­‌خواهید آن را بدست بیاورید و زندگی خوب خود را بسازید؟!

پس باید مثل یک نقاش یادبگیریم که چطور خیال پردازی‌هایمان را به‌­رنگ واقعیت در زندگی خوب خودمان درآوریم. او دقیقا همین کار را می‌­کند. در زمان طرح زدن هر­کدام از آثارش، عمیقا به فکر فرو می‌­رود. زیرا می‌­خواهد بداند که چگونه می‌­شود احساس و رویایش را در لباس یک چیز زمینی ببیند.

بیشتر بخوانید:   چطور هر روزمان را با افکار مثبت شروع کنیم

وقتی فهمید که چه می‌­خواهد، قدم بعدی او، طراحی دقیق همه‌­ جزئیات است. اگر ما نیز همین دو قدم را برداریم، کار تمام است و می‌توانیم در مسیر رسیدن به زندگی خوب موفق شویم. اول اینکه خواسته‌­هایی شدنی و ملموس داشته باشیم و دوم اینکه همه­ جزئیات مربوط به آن را روی یک کاغذ لیست کنیم. نوشتن معجزه می‌­کند! حتما امتحان کنید. از نوشتن نترسید یا آن را بیهوده نبینید. برای یادگیری روش صحیح نوشتن پیشنهاد می‌کنم حتما میکروکتاب بنویس تا اتفاق بیفتد از هنریک کلاوسر را در سبکتو بخوانید یا بشنوید.

کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد یک راهنمای ساده و موثر برای تبدیل کردن رویاهای شما به واقعیت در یک زندگی خوب با استفاده از نوشتن است. این میکروکتاب به شما توضیح می‌دهد که چگونه با کمک نوشتن، اولین قدم برای دست‌یابی به اهدافتان را بردارید. خواهید دید که بعد از انجام این کار ساده، چگونه معجزه‌ها در زندگی خوب شما یکی پس از دیگری رخ خواهند داد. این میکرکتابی است که شما قطعا به آن نیاز دارید و با تمرینات بسیار ساده‌ آن، هر روز به خواسته‌های ارزشمند خود نزدیکتر خواهید شد. بنویس تا اتفاق بیفتد یکی از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۱ بود و تا به امروز افراد زیادی توانستند با کمک این کتاب به اهداف و خواسته‌های خود برسند.

خودباوری داشته باشیم؛ یعنی بلد باشیم روی پاهایمان راه برویم.

بگذارید برای شناختن قانون آخر، مجددا به ­سراغ «کوهنورد» برویم. همان لغریدن‌­ها، خستگی‌­ها، موانع و خطراتی که در مسیر فتح قله، گریبان­گیر کوهنورد هستند؛ به­ سراغ رهروان راه موفقیت می‌­آیند. می‌­خواهیم راجع‌­به «خود­باوری» صحبت کنیم. فکر می­‌کنید که یک کوهنورد تا بالای کوه چند قدم بر می­دارد؟ بگذارید فرض کنیم ۱۰۰۰ قدم. نه ۱۰ هزار قدم! بله راه موفقیت قدم­‌های زیادی را می­‌طلبد.

بیشتر بخوانید:   رازهای مدیریت زمان افراد باهوش

حالا به این موضوع توجه کنید که آن کوهنورد حرفه‌­ای، چگونه این قدم‌­ها را در پی هم می­‌آورد. در واقع تخصص یک کوهنورد تنها در نوع قدم­‌های اوست. برای یک کوهنورد با­تجربه، هر­قدم از راه موفقیت کاملا جدی است. او اهمیت هر­کدام از قدم‌­هایش را دقیقا برابر آخرین قدم به فتح قله می‌­داند! بله در زندگی خوب تفاوت در اینجا نهفته است. کوهنورد­های حرفه‌­ای و افراد موفق در راه زندگی خوب، جدی و مصمم هستند. آن­ها برای برداشتن هر­گام رو­به‌­جلو، به­‌خوبی تعادلشان را حفظ می­‌کنند. راز انسان­‌های خودباور نیز در همین است. آن­ها می­‌دانند که قبل از خوب راه ­رفتن، باید خوب ایستادن را یادگرفت!