برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مهراز ; چطور زندگی مطلوبمان را بسازیم؟ چکیده کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

در این قسمت از سری مهراز می‌خواهیم چکیده کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی را بررسی کنیم. در سری مطالب مهراز به بررسی کتاب‌های مفید می‌پردازیم و سعی می‌کنیم چکیده‌ای از آنها را به همراه برداشت خودمان ارائه دهیم. در دو قسمت آخر به کتاب، «به انجام رساندن کارها» اثر دیوید آلن و کتاب «هوشمند باش» اثر برایان تریسی پرداختیم. در این سری می‌خواهیم یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین کتاب‌های دنیا را بررسی کنیم. شما در این کتاب با حقایقی آشنا می‌شوید که همیشه وجود داشتند اما کسی به آنها اهمیت نمی‌داد، حقایقی که در عین سادگی، چنان تاثیر بزرگی روی زندگی هر کدام از ما دارند که باور کردنی نیست. با سبکتو همراه باشید تا چکیده کتاب اثر مرکب را با هم بررسی کنیم و واقعا زندگی مطلوبمان را بسازیم.

دارن هاردی

دارن هاردی نویسنده کتاب اثر مرکب یکی از معدود نویسندگان کتاب‌های موفقیت است که از همان اول راه موفقیت را می‌داند. او در ۱۸سالگی کسب‌و‌کار خودش را راه‌اندازی کرد و در ۲۷سالگی یک جوان میلیاردر بود که به هر چیزی که می‌خواست می‌رسید. او ثروتش را نه از پدرش، بلکه از چیزی به دست آورد که آن را اثر مرکب می‌داند. او صاحب مجله موفقیت آمریکاست و این مجله فرصتی شد برای او تا با کارآفرینان و مدیران برتر و همچنین قهرمانان دنیا مصاحبه‌های زیادی داشته باشد و در طی همین مصاحبه‌ها پرده از راز آنها بردارد و کتاب اثر مرکب را بنویسد.

هیچ رازی وجود ندارد

در چکیده کتاب اثر مرکب می‌خوانید که برای موفقیت هیچ راز بزرگ یا عجیبی وجود ندارد. در حقیقت موفقیت در گرو تغییر چند اصل ساده در زندگی روزمره است. شاید با خودتان فکر کنید که همچین چیزی که ممکن نیست، برای کارهای بزرگ باید قدم‌های بزرگ برداشت. اما نه! اشتباه نکنید. در چکیده کتاب اثر مرکب دارن هاردی به شما می‌گوید که اگر می‌خواهید کارهای بزرگی در زندگی انجام دهید، از عادت‌های کوچک و ساده شروع کنید. برخی از رفتارها و عادت‌های روزمره ما هستند که ما برای انجام‌شان حتی فکر هم نمی‌کنیم اما چنان مسیر زندگی‌مان را تغییر می‌دهند که یکروز به خودمان می‌آییم و با خودمان می‌گوییم چطور به اینجا رسیدم؟ اصلا الان کجای راه هستم. در چکیده کتاب اثر مرکب می‌خوانید که چطور این عادت‌های ساده را شناسایی کنید و آنها را به شکلی تغییر دهید که در مسیر رسیدن به اهداف‌تان قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید:   معرفی و بررسی کتاب تاریخ طبری یکی از مهمترین کتاب‌های تاریخ اسلام

سکه شگفت‌انگیز

در ابتدای چکیده کتاب اثر مرکب با ۳ مثال ساده و در عین حال شگفت‌انگیز، دارن هاردی ما را به دنیای واقعیت می‌برد و به ما نشان می‌دهد که یک عادت ساده چطور می‌تواند تغییرات بزرگی را به وجود آورد. سکه شگفت‌انگیز یکی از این مثال‌هاست که تفاوت بین انتخاب‌ را نشان می‌دهد. در این داستان شما می‌توانید بین ۳میلیون دلار نقد و یک سکه یک سنتی که ارزش آن هر رزو ۲برابر می‌شود یکی را انتخاب کنبد. به طور معمول همه ۳میلیون دلار را انتخاب می‌کنند چون به نظرشان پول بزرگی است و از ویژگی سود مرکب غافل می‌شوند. درست مانند زندگی که معمولا انتخاب‌های ساده را در اولویت می‌گذاریم و به عادت‌هایی که در طول زمان مرکب می‌شوند بی‌توجه هستیم. حالا فکر می‌کنید در پایان ماه این ۲ انتخاب با هم برابر هستند؟ البته که نه، کسی که سود مرکب را انتخاب کرده، در پایان ماه ثروتمندتر از کسی است که ۳میلیون دلار را انتخاب کرده و جالب‌تر از همه این است که همه این اتفاقات در آخرین روز از پایان ماه می‌افتد و تا لحظه آخر شما قدرت اثر مرکب را نمی‌بینید.

قانون تکانه

حتما شما هم به این فکر کردید که چرا پولدارها هر روز پولدارتر می‌شوند و افراد معمولی، معمولی‌تر. این حقیقت در حال رخ دادن است و دارن هاردی در چکیده کتاب اثر مرکب معتقد است که پول و موفقیت از قانون تکانه فیزیک پیروی می‌کنند. این قانون می‌گوید: اجسام تمایل به حفظ وضعیت خود دارند. یعنی اگر جسمی در حال حرکت است، تمایل به ادامه حرکت دارد و جسم ساکن می‌خواهد ساکن باشد.

بیشتر بخوانید:   معرفی و بررسی کتاب تئوری انتخاب از ویلیام گلاسر

اثر مرکب می‌گوید اگر می‌خواهید از زندگی معمولی و تکراری خود خارج شوید، مثل این است که می‌خواهید یک ماشین را هل بدهید. در ابتدا کمی سخت است و انرژی زیادی می‌برد. باید روش معمولی راه رفتن‌تان را تغییر دهید، قدم‌های کوتاه بردارید و در هر قدم انرژی بیشتری صرف کنید. اما بعد از چند قدم چه اتفاقی می‌افتد؟ ماشین روشن شده و به سرعت از شما دور می‌شود. درست مانند موفقیت که وقتی شروع شود، هر لحظه بیشتر می‌شود بدون اینکه همان انرژی اولیه را بخواهید صرف کنید و البته نتایج بهتری می‌گیرید.

مهراز ; چطور زندگی مطلوبمان را بسازیم؟ از کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

عادت‌ها همه چیزند

چکیده کتاب اثر مرکب در مورد عادت‌های ما صحبت می‌کند و می‌گوید که چه طور می‌توانیم با حذف چند عادت بد و جایگزین کردن چند عادت خوب، هر چند کوچک، مسیری برای رسیدن به موفقیت و خواسته‌هایمان بسازیم. در این کتاب یاد می‌گیریم که اول، قدرت چرایی هر رفتاری را برای خودمان پیدا کنیم و بعد هدف از انجام آن را بفهمیم و در نهایت در مورد راز پنهانی صحبت می‌کند که همیشه جلوی چشم ما بوده است.

مثلا دقت کردید که اگر تصمیم به خرید یک خودروی خاص بگیرید، تمام خیابان و تبلیغات پر می‌شود از عکس آن خودرو؟ آیا واقعا ناگهانی این اتفاق می‌افتد؟ البته که نه. آن خودرو از اول هم توی خیابان بوده ولی چون شما روی آن تمرکز نداشتید، آن را نمی‌دیدید. موفقیت و پول هم دقیقا همین‌طور هستند. تا وقتی که قاطعانه تصمیم به رسیدن به آن نگیرید، خودشان را نشان نمی‌دهند در حالی که دقیقا جلوی چشم هستند. حالا اگر با خودتان می‌گویید که همه دوست دارند ثروتمند شوند و تصمیم به آن دارند، بهتر است کمی در مورد افکار و عادت‌های خودتان فکر کنید. آیا واقعا به دنبال پول هستید؟ یا از اینکه همیشه آن را در زندگی ندارید غر می‌زنید؟

بیشتر بخوانید:   کتاب شفای زندگی اثری ماندگار از لوئیز هی

سخن آخر

به زندگی ۵سال پیش خود نگاه کنید، آیا امروز به جایگاهی که می‌خواستید رسیدید؟ وضع مالی‌تان همانی شده که انتظار داشتید؟ به تناسب اندام رسیده‌اید؟ شغل مورد علاقه‌تان را دارید؟ اگر پاسختان منفی است، تنها یک دلیل دارد: انتخاب‌های شما. همین لحظه باید مسیرتان را بازبینی کنید، شما راه درستی نمی‌روید و باید در عادت‌هایتان تجدید نظر کنید.

چکیده کتاب اثر مرکب یک کتاب انگیزشی ساده نیست که بعد از خواندن آن هیجان‌زده شوید و بعد از ۲ روز آن را فراموش کنید. اگر تصمیم گرفتید که بالاخره به زندگی مطلوبتان برسید و در حسرت آرزوهایتان نباشید. باید اثر مرکب را وارد زندگی‌تان کنید. تکانه‌های بزرگ منتظر شما هستند تا آنچه می‌خواهید را بدست آورید.

میکروکتاب اثرمرکب محصول دیگری از سری میکروکتاب‌های سبکتو است که به تازگی ارائه شده است. میکروکتاب‌ها چکیده‌ای مفید از کتاب‌های اصلی هستند که ما را از خواندن کتاب‌های اصلی بی‌نیاز کرده و تمام آنچه را که باید بدانیم را در کوتاه‌ترین زمان در اختیارمان می‌گذارد.

میکروکتاب اثرمرکب هم تاثیر شگفت انگیزی روی زندگی مان دارد که نباید به راحتی از کنار آن بگذریم.