برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آهنگ تمرکز برای داشتن بیشترین بهره‌وری

آهنگ تمرکز یا موسیقی تمرکز می‌تواند بهره‌وری شما در هر کاری را تا چند برابر افزایش دهد. موسیقی حاصل خلاقیت یک هنرمند است! این هنرمند که می‌تواند خواننده، آهنگساز یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها باشد، می‌تواند به شما کمک کند که تمرکز و بهره‌وری بیشتری داشته باشید. اما آهنگ تمرکز چیست و چگونه باعث افزایش خلاقیت شما می‌شود؟ با این میکرومقاله از سبکتو همراه باشید تا بررسی کنیم که چطور بهره‌وری افراد با موسیقی تمرکز افزایش پیدا می‌کند و چطور خلاقیت شما را افزایش می‌دهد.
اگر تا به حال دقت کرده باشید، امروزه موسیقی در محیط‌های عمومی بیشتر شنیده می‌شود. علاوه‌بر بسیاری از رستورا‌ن‌ها، کافی‌شاپ‌ها و کافه‌ها، بسیاری از محیط‌های کاری هم امروزه تصمیم گرفته‌اند که موسیقی ملایمی همواره در محیط شرکت جریان داشته باشد. آیا این موضوع روی بهره‌وری و خلاقیت افراد تاثیر می‌گذارد؟ حقیقت این است که با بهبود و پیشرفت موسیقی آرام و آهنگ تمرکز شاهد این خواهیم بود که زندگی جذاب‌تری خواهیم داشت.

آهنگ تمرکز باعث می‌شود که از انجام کارهای تکراری لذت بیشتری ببرید

هر روز مجبور هستید که یک کار تکراری انجام دهید؟ به عنوان یک حسابدار باید هر روز با اعداد و ارقام سر و کار دارید و باید آنها را وارد یک سیستم تکراری کنید؟ به عنوان یک طراح باید برخی از طرح‌های خود را بارها و بارها اصلاح کنید؟ آهنگ تمرکز به شما کمک می‌کند که در انجام کارهای خود غرق شوید و بهره‌وری بیشتری را تجربه کنید. شما از انجام کارهایی که ذاتا تکراری هستند نه تنها خسته نمی‌شوید، بلکه از انجام آنها لذت هم می‌برید. این موضوع وقتی برای افراد زیادی تکرار شد، محققین به این موضوع علاقه‌مند شدند و تحقیقات زیادی در این مورد انجام دادند. براساس نتایج این تحقیقات به کار‌گیری موسیقی، می‌تواند به افزایش بهره‌وری کارمندان و بهبود منابع اقتصادی در یک جامعه کمک کند.
به عنوان مثال در یکی از این آزمایشات، خط تولید یک کارخانه را در نظر گرفتند و در ابتدا به وسیله پرسشنامه‌هایی از میزان رضایت کارگران در مورد کارشان و همچنین میزان بهره‌وری آنها در طول ماه‌های قبل اطلاعات کاملی بدست آوردند. سپس یک ماه در محیط خط تولید از آهنگ تمرکز استفاده کردند و در پایان ماه دوباره آزمایشات را تکرار کردند. نتایج بدست آمده بسیار فراتر تصورات محققین بود چرا که نشان می‌داد میزان رضایت شغلی و بهره‌وری کارکنان فقط به واسطه آهنگ تمرکز افزایش یافته است. البته در نظر داشته باشید که منظور از آهنگ یا موسیقی در اینجا، بیشتر موسیقی بدون کلام است.

بیشتر بخوانید:   ۷ راهکار مدیریت مالی برای جوانان

راه گریز و تمرکز شما در یک محیط کاری پر سر و صدا، موسیقی آرام است

اگر در یک فضای کار اشتراکی یا یک محیط شلوغ کار می‌کنید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که از آهنگ تمرکز و موسیقی آرام استفاده کنید. این کار به شما قدرتی می‌دهد که در این محیط پر سر و صدا، عملکرد و بهره‌وری خود را افزایش دهید. برخی از مدیران سنتی و قدیمی تصور می‌کنند که استفاده از یک هدفون یا هندزفری در محیط کاری، می‌تواند، حواس شما را از کار پرت کند، اما این موضوع از نظر علمی رد شده ‌است.
بر اساس تحقیقات و آزمایشاتی که در زمینه استفاده از آهنگ تمرکز روی کارمندان انجام شده، مشخص شده که افراد مختلف به واسطه تاثیر موسیقی، می‌توانند بهره‌وری بیشتری را تجربه کنند. شما هم در این زمینه مستثنی نیستید و می‌توانید با کمک موسیقی آرام، عملکرد بهتری داشته باشید.
در واقع ثابت شده ‌که آهنگ تمرکز باعث می‌شود که شما انگیزه بیشتری برای کارهای خود داشته باشید که نتیجه آن هم واضح است! شما می‌توانید کارهای خود را بهتر انجام دهید. البته در محیط‌های کاری که شما باید دائم با افراد یا اشخاص دیگر در تعامل باشید، شاید این کار خیلی انجام شدنی و مناسب به نظر نرسد.

در جلسات خود از یک آهنگ تمرکز در پس‌زمینه استفاده کنید

برای به اوج رساندن خلاقیت کارمندان و نیروهای خود در جلسات مختلف، بهترین راه‌حلی که می‌توانید دنبال کنید، استفاده از یک موسیقی آرام در پس زمینه جلسات است. بله درست است! شما با پخش کردن یک آهنگ آرام در پس زمینه جلسات خود، خلاقیت را به اوج خود می‌رسانید و یک عامل انگیزه دهنده برای همه افراد می‌سازید.
طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده‌، استفاده از درجه کمی از صدا، می‌تواند باعث شود که شما خلاقیت بیشتری را تجربه کنید. در نظر بگیرید که منظور ما صدای بلند و گوش‌خراش نیست. استفاده از آهنگای گوش‌خراش و پر تلاطم، نتیجه عکس دارند!

بیشتر بخوانید:   چطور در شرایط سخت زندگی مدیریت بحران داشته باشیم

آهنگ تمرکز برای داشتن بیشترین بهره‌وری

آهنگ تمرکز به معنای یک موسیقی باکلام حواس‌پرت کن نیست

برای کارهایی که تمرکز بالایی نیاز دارند، استفاده از موسیقی باکلام معمولا نه تنها به تمرکز و بهره‌وری‌ شما کمکی نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد اختلال و حواس‌پرتی بیشتر هم می‌شود. اگر می‌خواهید که تمرکز بالایی داشته باشید، موسیقی باکلام را فراموش کنید و از موسیقی تمرکز استفاده کنید. شما با شنیدن صحبت‌ها و مفاهیم قابل درکی که در یک موسیقی وجود دارند، ذهن خود را در دایره لغات شعر خواننده، غرق می‌کنید که این موضوع بر روی عملکرد شما، تأثیر منفی دارد.
برای این که بهتر متوجه این موضوع شوید به این مثال توجه کنید! فرض کنید که در حال صحبت با یک شخص دیگر، همزمان قصد نوشتن یک مطلب بسیار مهم را دارید! آیا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ عملاً نه! شما نمی‌توانید با موسیقی باکلام تمرکز کنید و توقع داشته باشید که تمام مزایای آهنگ تمرکز برای شما هم امکان‌پذیر باشند!

سعی کنید که از موسیقی‌های آشنا برای افزایش تمرکز استفاده کنید

می‌خواهید که بهره‌وری خود را بالا ببرید؟ سعی کنید که موسیقی را انتخاب کنید که برای شما آشنا باشد! اگر درگیر پروژه‌ای هستید که نیاز به تمرکز دارید، اولین کار خوبی که می‌توانید برای انجام آن در نظر بگیرید، درست کردن یک لیست از موسیقی‌های آشناست. این موسیقی‌ها به شما کمک می‌کنند که در زمان خستگی، نداشتن تمرکز کافی و… بتوانید، تمامی حواس خود را جمع کنید!

بهترین موسیقی تمرکز که می‌تواند به شما کمک کند را بشناسید

استفاده از موسیقی کلاسیک، بدون کلام و شناخته شده در سراسر دنیا، می‌تواند به شما کمک کند که تاثیر موسیقی روی خود را بسنجید و توانایی تصمیم‌گیری خلاقانه خود را افزایش دهید. بهترین موسیقی‌های کلاسیکی که در این زمینه مناسب شما هستند، «برای الیزه» اثر بتهوون است که توصیه می‌کنیم آن را حتما امتحان کنید. این موسیقی در برابر تمامی آهنگای باکلامی که تا الان از آن‌ها برای افزایش تمرکز استفاده می‌کردید، کارایی و مزیت بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:   سی کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام دهید (قسمت اول)